Повернутися назад Роздрукувати

Сімейний лікар: коли лягати спати, щоб виспатися

Сімейний лікар: коли лягати спати, щоб виспатися

  Сімейна лікарка Олександра Шмуратко-Юрченко поділилася секретами міцного і здорового сну, передає «Первый городской. Одесса» в Telegram. 

  — Скільки в нормі повинна спати доросла людина?

Олександра Шмуратко-Юрченко, сімейна лікарка

Середньою нормою сну вважається від 7 до 9 годин. Середній цикл сну займає близько півтори години. Для того, щоб людина повноцінно нормально виспалась, має пройти 5-6 таких циклів. Плюс враховується 15 хвилин на засинання. Таким чином, підсумовуючи, отримуємо оптимальну норму в 7-9 годин.

  — У який час краще засинати?

Олександра Шмуратко-Юрченко, сімейна лікарка

Засинати потрібно через дві-три години після заходу сонця (20:00-00:00), а прокидатися — через дві-три після сходу. Потрібно також враховувати спосіб життя, роботу, щоб виспатися мінімум 7 годин, але краще, звичайно, дотримуватися норми.

  — Чи можна їсти перед сном?

Олександра Шмуратко-Юрченко, сімейна лікарка
Їсти необхідно за 3 години до сну. Це повинна бути легка їжа. Якщо вночі ви відчуваєте голод, то десь за годину-півтори до сну можна випити склянку кефіру, але не більше. Не вживати алкоголь перед сном. При всій уявній заспокійливої ​​здатності, він збуджує головний мозок, тому сон не буде повноцінним. Також не потрібно пити багато рідини, щоб не переривати сон походом до вбиральні.

  — Чи можна тренуватися перед сном?

Олександра Шмуратко-Юрченко, сімейна лікарка
Інтенсивні тренування можна відвідувати за 2-3 години до сну, за годину до засипання — йога, яка розслабить організм. Не потрібно перезбуджуватися. Краще за пару годин до сну відкласти робочі складні моменти, не нервувати, не з’ясовувати стосунки з родиною, подивитися, почитати щось заспокійливе. Максимально налаштовуватися на спокійний режим. За 30 хвилин до засипання обов’язково прибрати гаджети, вимкнути електронні пристрої. Створити в приміщенні максимально комфортну і затишну атмосферу.

  — Чи можна приймати снодійне, якщо не спиться?

Олександра Шмуратко-Юрченко, сімейна лікарка

Якщо є проблеми зі сном, які змушують приймати снодійне, краще звернутися до лікаря і знайти причину порушення сну. Тривале вживання снодійних загрожує звиканням, а також побічними ефектами та новими проблемами.

  — Чи варто приймати мелатонін для профілактики порушень сну?

Олександра Шмуратко-Юрченко, сімейна лікарка

Мелатонін входить до багатьох іноземних рекомендацій навіть по лікуванню COVID-19. Але це препарат на рівні біодобавки. Обмежується термін його застосування місяцем. Потім потрібна консультація з лікарем. Добавка приводить цикли сну в якийсь порядок і стимулює вироблення природного мелатоніну організмом. Але якщо почитати інструкцію із застосування, то можна побачити стандартні поради з організації сну. Заснути можна і без «чарівної» таблетки в цьому випадку.