Повернутися назад Роздрукувати

В’ячеслав Негода: до 2020 року в Україні було сформовано 1029 громад

В’ячеслав Негода: до 2020 року в Україні було сформовано 1029 громад

  "Децентралізація: що далі?". Національний прес-клуб з такою назвою відбувся на початку березня у Києві. Це шостий щорічний інформаційний захід, який проводить Асоціація міст України для регіональних ЗМІ. Прес-клуб є частиною проєкту "Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні" (ПУЛЬС), який асоціація реалізує за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку USAID. Захід зібрав понад 100 представників з усіх регіонів. Проведення реформ вимагає розуміння й схвалення з боку широкої громадськості, а це неможливо без інформаційної підтримки.

  Соціологічні дослідження громадської думки показали, якщо у 2015 розуміння необхідності реформи було на рівні 15%, зараз ця цифра сягає 80% опитаних жителів країни.

В'ячеслав Негода, заступник міністра розвитку громад та територій України.

Децентралізація, це коли виконавча влада передає повноваження місцевому самоврядуванню. У нас же самоврядування в особі районних та обласних рад передає повноваження місцевим адміністраціям, що сумарно складає до 80% повноважень і тільки потім вони їх виконують. Це абсурд, який був закладений в Конституції. І Конгрес місцевих та регіональних влад Європи, і Національна рада Європи в процесі моніторингу постійно на це посилаються у своїх рекомендаціях щодо приведення законодавства України у відповідність Європейській хартії, яку ми ратифікували. І з того моменту з'явилася необхідність проведення реформи самоврядування. Є й інші моменти в Конституції, які вимагають деяких змін, - В'ячеслав Негода, заступник міністра розвитку громад та територій України.

  У своїй презентації В'ячеслав Негода показав динаміку формування громад за останні п'ять років. Всього до 2020 року в Україні було сформовано 1029 громад. Процес добровільного об'єднання показав практичне розуміння як позитивних, так і негативних аспектів проведення реформи. Після тих змін, які відбулися в Законі "Про добровільне об'єднання громад" в грудні 2019 року, надалі всі об'єднання в ОТГ можуть відбуватися згідно з перспективним планом, які розробляють обласні адміністрації та затверджує Кабмін, розповів заступник міністра.

  Він підкреслив, що необхідно створювати сильні й заможні громади. Але великою проблемою для України в цілому в процесі об'єднання громад стало протистояння корупційних сил, які в тій чи іншій формі фактично гальмували цю реформу. Є й приклади, коли у створених громад виникли проблеми спроможності.

  Так само В'ячеслав Негода підкреслив, що з 2015 року відповідно до методики формування громад жоден з критеріїв не змінився. По суті їх два - цілісність території, і кількість дітей: шкільного віку не менше 250 та дошкільного не менше 100. З нововведень - оцінка спроможності громади, яка веде відлік в тому числі й від кількості населення. Територіальні громади повинні в кінцевому варіанті складати мережу дієвої соціальної інфраструктури, послуги якої можна отримувати будь-де на місцевому рівні.

  Нагадаємо, Асоціація міст України, - це найавторитетніша в Україні недержавна організація, що представляє позицію та захищає права місцевого самоврядування. Асоціація міст України об'єднує 878 територіальних громад, в яких проживає понад 80% населення України. Серед членів АМУ - 486 ОТГ.