Повернутися назад Роздрукувати

Енергонезалежність власними руками

Енергонезалежність власними руками

  Бажання хоча б трохи не залежати від централізованого електропостачання з'явилося у співробітника компанії ТІС ще в ті часи, коли почалися періодичні відключення світла. Він почав вивчати роботу сонячних електростанцій.

Мурад Аблязов, електромонтер ТІС.

Я вирішив забезпечити собі невелику автономність, щоб менше залежати від зовнішніх джерел енергопостачання. Здалося цією метою і зробив для себе сонячну станцію. Поставив інвертор і панелі, щось відразу купив, щось в кредит, зібрав схему і від неї почав живити світло, - Мурад Аблязов, електромонтер ТІС.

  Зроблене особливим досягненням не вважає, тому що впевнений, що, при наявності потрібних складових і елементарних знань з фізики, намалювати та зібрати схему з'єднання може кожен. Але спочатку потрібно розуміти, для чого потрібна станція. Від цього залежить розрахунок необхідної потужності. Одна справа, якщо необхідно, щоб при відключенні світла в будинку працювали тільки лампочки та інтернет, зовсім інше - якщо потрібно живити весь будинок і електроприлади.

Якщо вам необхідно багато електроенергії, то, відповідно, потрібно найбільше, починаючи від того ж простору, на який встановлюються сонячні панелі. Також потрібно враховувати кут установки, сторону світла, щоб на панель максимально потрапляли сонячні промені, і їм нічого не заважало, - Мурад Аблязов, електромонтер ТІС.

  Для потужної станції обов'язково знадобиться технічне приміщення під інвертор і батареї. Просто поставити обладнання в кімнаті не вийде, адже кожна батарея важить понад 20 кг і є потенційно небезпечною - всередині них луг. Мурад встановив у себе чотири панелі. Цього вистачає, щоб забезпечити будинок світлом вечорами та роботу цілодобового Wi-Fi. Він подбав і про розширення сонячної електростанції в майбутньому, тому відразу ж купив інвертор великої потужності - 3 кВт.

Якщо поставити більше батарей, можна весь будинок забезпечити електрикою - години чотири точно вся техніка буде працювати. Але це дороге задоволення: потрібні кабелі певного перерізу, акумуляторів треба більше, а їх через два роки слід змінювати. Це якщо тільки світло живити, батареї живуть до п'яти років, а то і довше, - Мурад Аблязов, електромонтер ТІС.

  Його електростанція працює вже три роки, поки знос невеликий. Економія в місяць становить близько 50 кВт. Співробітник ТІС не планує збільшувати потужність і продавати електроенергію державі. Адже для цього потрібні інші схеми й лічильники, а ще - договір з РЕС. Але якщо людина прагне не тільки до енергонезалежності та економії, але і заробити, то в Україні є і така можливість. Просто тоді при монтажі доведеться враховувати певні технічні моменти.

  Ставити монтаж електростанцій на потік електромонтер також не збирається, але підкреслив, що обов'язково допоможе колегам з ТІСу, якщо хто-небудь з них захоче створити власну станцію.

  За матеріалами газети "Наш TIS" №4 від квітня 2020 року.