Повернутися назад Роздрукувати

Краще гір, можуть бути тільки гори

Краще гір, можуть бути тільки гори

  Чимало співробітників ТІС знайомі з лікарем кардіологом-ревматологом Олександром Івановичем Власенко. Але сьогодні мова піде не про те, як серце болить, а про те, як воно завмирає, коли висота взята і перед тобою відкривається неймовірний світ. Хобі лікаря сердець - альпінізм.

  Олександр Іванович здійснив близько 300 сходжень на вершини гір Карпат, Криму, Кавказу. Йому підкорилися вершини хребтів Памір, Тянь-Шань, Альп, Гіндукуш, Гімалаї. Шкодує, що не побував у Америці та Китаї, у сибірських і африканських горах.

Олександр Іванович Власенко, лікар кардіолог-ревматолог.

Займатися альпінізмом почав у 18 років бувши студентом медінституту. Перше сходження було на Говерлу, на Петрос з-за негоди тоді зайти не вдалося. У 1960 році поїхав на Кавказ, виконав нормативи на значок "Альпініст СРСР". Після закінчення інституту пішов в армію, повернувся і знову кожен рік в гори, - Олександр Власенко, лікар кардіолог-ревматолог.

  Молодий лікар став майстром спорту СРСР, потім міжнародного класу, але спортивні звання не були самоціллю. Вабила романтика: красиві гори, стрімкі скелі, квітучі луки, пісні біля багаття.

Олександр Іванович Власенко, лікар кардіолог-ревматолог.

Потім розумієш, що альпінізм не просто спілкування з друзями і єднання з природою, а ще й спорт! Ні з чим не порівняти радість, коли, подолавши труднощі, підіймаєшся на вершину, - Олександр Власенко, лікар кардіолог-ревматолог.

  Альпінізмом може займатися будь-яка молода людина з нормальним здоров'ям і фізичною формою, переконаний лікар.

На стендах тренуватися комфортно, ніяких екстремальних умов і надзвичайних ситуацій. А в горах в будь-який момент може застати негода. Але потрібно змусити себе йти вперед в заметіль, при пронизливому вітрі, - Олександр Власенко, лікар кардіолог-ревматолог.

  Альпінізм виключно командний спорт, де важливо товариство, взаємодопомога, передача досвіду.

Мій товариш по команді Олексій Ставніцер - співзасновник нашої компанії ТІС. Керівник одеського клубу альпіністів Олександр Блещунов організовував експедиції на Південний Буг. Там є все, що потрібно початківцям: прямовисні скелі, урвища метрів за сорок. Він збирав групи студентів різних вишів. Я вчився в медичному, Ставніцер в сільгоспінституті, були хлопці з політеху, водники. Знайомилися, спілкувалися. А справжня дружба зароджувалася вже під час сходжень. У Олексія була чудова сім'я. Його батьки завжди були раді натовпі студентів, голосно кричущій, що сміється. Жили небагато, але кожен раз пригощали нас чаєм та пиріжками, - Олександр Власенко, лікар кардіолог-ревматолог.

  В горах Олександру Івановичу не раз доводилося надавати екстрену допомогу іншим. Траплялося проводити реанімаційні заходи. Після цього до багатьох симптомів у людей "внизу" став ставитися спокійніше.

Олександр Іванович Власенко, лікар кардіолог-ревматолог.

Я перевіряв тиск у своїх товаришів на висоті 5000-6000 м, бувало 180/100 і вище, пульс до 180 ударів. "Внизу" відразу викликають швидку допомогу, а там люди продовжували рухатися. Ресурсів організму значно більше, ніж ми думаємо. Не треба панікувати, краще заспокоїти людину і діяти, - Олександр Власенко, лікар кардіолог-ревматолог.

  На питання, як поєднуються повне розуміння ризиків екстремального спорту і якась безрозсудність, що штовхає в гори, доктор відповів:

Будь-яка людина, в тому числі лікар, підспудно думає, що з ним нічого не станеться. Це оптимізм нормальної людини. А ризики зменшують правильна організація і дисципліна. У медицині теж робиш сходження - від незнання до знань, нового досвіду. Те, що 40 років тому в кардіології було неможливим, тепер звичайна справа, - Олександр Власенко, лікар кардіолог-ревматолог.

  У свої 78 Олександр Іванович веде не менш активний спосіб життя: консультує пацієнтів у медпункті ТІС і в обласній лікарні, проводить навчання лікарів, займається будинком і дачею.

У зрілому віці, як в горах, потрібно долати себе. Не рахуватися з хворобами не можна, але жити, не підкорюючись їм, можна. Мені 78, і у мене багато приводів для оптимізму: я зустрічався з чудовими людьми. Всі вони подарували мені щось безцінне. Ходиш, працюєш, є близькі й друзі - радій життю кожен день! - Олександр Власенко, лікар кардіолог-ревматолог.

  За матеріалами газети "Наш TIS" №12 від грудня 2019 року.