Повернутися назад Роздрукувати

Герої Першотравневого. Як звільняли село у роки Другої світової війни (фото)

Герої Першотравневого. Як звільняли село у роки Другої світової війни (фото)

  Початок квітня для мешканців села Першотравневе - особливий. Саме у перших числах квітня у далекому 1944 році 108 гвардійська стрілкова дивізія звільнила Тилігул, а потім і Першотравневе від фашистських окупантів. 

Герої Першотравневого. Як звільняли село у роки Другої Світової війни (фото)Герої Першотравневого. Як звільняли село у роки Другої Світової війни (фото)Герої Першотравневого. Як звільняли село у роки Другої Світової війни (фото)Герої Першотравневого. Як звільняли село у роки Другої Світової війни (фото)

  Ця дата, 3 квітня, навіки увійшла в історію. В селі є вулиця, яка названа на честь тих, хто подарував свободу та мир.

Герої Першотравневого. Як звільняли село у роки Другої Світової війни (фото)Герої Першотравневого. Як звільняли село у роки Другої Світової війни (фото)   А у місцевій школі розмістився музей пам'яті. Там зібрана вся можлива інформація про бойові дії, учасників подій, їх світлини та багато чого іншого, розповідає Галина Лесько, вчитель історії Першотравневої школи. А ще - у музеї є архівні листи від "групи пам'яті", школярів, які свого часу збирали інформацію про звільнення села.

Герої Першотравневого. Як звільняли село у роки Другої Світової війни (фото)

Я дуже вдячна ветеранам, які були небайдужими до історії нашого села. Вони надали велику допомогу і підтримку. Навіть був від них наказ: пам'ятати та знати. Вони казали, що знають в чиї руки передають державу. Це дуже важливо для підростаючого покоління, оскільки це справа дуже важлива, - Галина Лесько, вчитель історії Першотравневого НВК.

  108 гвардійська стрілкова дивізія пройшла нелегкі випробування. Вона об'єднувалася з іншими дивізіями на шляху до перемоги, звільняла села, міста та держави від окупантів. 

Герої Першотравневого. Як звільняли село у роки Другої Світової війни (фото)

Дуже важкий та довгий, але переможний шлях пройшла 108 гвардійська дивізія і визволила дуже багато важливих адміністративних пунктів: Запоріжжя, Миколаїв, Одеса. Визволила і деякі держави. Дійшла від Кавказу до Альп. Ось такий був довгий шлях, - Данило Артеменко учень Першотравневого НВК.

  Історію свого рідного краю знає і поважає підростаюче покоління. Є учні, які настільки захоплюються подіями минулих літ, що можуть розповісти про них у найменших деталях.

Герої Першотравневого. Як звільняли село у роки Другої Світової війни (фото)

Найбільш значні бойові дії 108 дивізії були на території Лиманського району, а саме форсування Тилігульського лиману та визволення Одеси. 1 квітня 1944 року був виданий наказ на форсування Тилігульського лиману. Але була погана погода. Через це гітлерівці вважали що наші війська не будуть форсувати. Наші воїни зробили цей величезний подвиг, - Данило Артеменко, учень Першотравневого НВК.

  В архіві Першотравневого НВК зберігається майже безцінна інформація від очевидців та учасників звільнення села. Там є особисті справи - картки бійців 108 гвардійської стрілкової дивізії, світлини, одяг, обмундирування. 

Герої Першотравневого. Як звільняли село у роки Другої Світової війни (фото)Герої Першотравневого. Як звільняли село у роки Другої Світової війни (фото)Герої Першотравневого. Як звільняли село у роки Другої Світової війни (фото)Герої Першотравневого. Як звільняли село у роки Другої Світової війни (фото)  Така велика, і водночас маленька частинка історії. Історії, яка назавжди залишиться у пам'яті нащадків. Бо ніщо не забуте, ніхто не забутий…