Повернутися назад Роздрукувати

Еліна Концева: «Медицина повинна бути доступною всім»

Еліна Концева: «Медицина повинна бути доступною всім»

  Медицина повинна бути доступною всім на різних рівнях — і первинна, і вторинна (консультативна), й екстрена. Розвиток медицини в громаді — це дуже важливо. На це можна подивитися на прикладі Визирської ОТГ, де незабаром буде відкриття нової амбулаторії. Там можна розмістити не тільки сімейних лікарів, щоб розвивати сімейну медицину, а також звернутися і до вузьких спеціалістів — акушер-гінеколог, дерматолог, хірург — організувати графік приймання в якісь дні, наближаючи вторинний рівень медицини до пацієнтів. У громаді є співпраця з районною лікарнею, сільрада неодноразово допомагала лікарні й в розвитку, і в підтримці, тому, на думку головної лікарки Центру первинної медико-санітарної допомоги в Доброславі Еліни Концевої, у перспективі між ними будуть присутні договірні відносини, щоб жителі віддалених сіл могли отримувати стаціонарну допомогу недалеко від дому.

Еліна Концева, головна лікарка «Центру первинної медико-санітарної допомоги» Лиманської районної ради Одеської області
Також хотілося б розвивати в громадах телемедичне консультування. Є в нас в Одеській обласній лікарні такий центр, є доступ до вузьких спеціалістів — кардіолог, пульмонолог, ендокринолог, і ми можемо консультувати завдяки таким телемедичним обладнанням (переносні візочки, — прим. ред.). Тобто це навчання фельдшерів віддалених населених пунктів, як Калинівка, Нова Вільшанка, Кордон, Любопіль. І потім вони матимуть змогу приймати на ФАПі пацієнтів та консультувати з обласними фахівцями на місцях, проводити обстеження.

  Якщо людина не може дійти до ФАПу, фельдшер з цим обладнанням може прийти до нього додому, а потім за допомогою інтернету передати всі обстеження в телемедичний центр. Також аналогічне консультування передбачено і в районній лікарні. І всі ці послуги безкоштовні для всіх жителів громади. За словами головної лікарки, в Україні зараз формується пацієнто-орієнтована медицина, тому робиться все для того, щоб послуги були зручні для пацієнта.

  Також, каже Еліна Концева, робота лікаря, та будь-якого медпрацівника має супроводжуватися навчанням. Такі можливості сьогодні теж є. Але є інша проблема: все ж таки дефіцит кадрів. Наприклад, у Визирській ОТГ зараз є один сімейний лікар, але оптимально — два.

Еліна Концева, головна лікарка «Центру первинної медико-санітарної допомоги» Лиманської районної ради Одеської області
В Першотравневому дві лікарки у декретній відпустці. Там є можливості для розширення штату. Бо хочеться взяти на роботу не тільки сіменників, а і вузьких спеціалістів. З таким пріоритетом повинні працювати всі громади. Також хотілося б, щоб в громадах були створені служби невідкладної допомоги.

  Вона нагадала, що зараз розділені екстрена та невідкладна меддопомога, і той же гіпертонічний криз тепер не є випадком екстреної допомоги. Тому створені служби невідкладної допомоги були б дуже актуальні для жителів сіл, щоб вони не відчували себе сам на сам з хворобою. Для цього ж, вважає лікарка, мають бути виїзні прийоми лікарів по віддалених селах. Але це питання залежить від фінансування та політичної волі на місцях.