Повернутися назад Роздрукувати

В Україні починається сезон активності іксодових кліщів — як запобігти укусам

В Україні починається сезон активності іксодових кліщів — як запобігти укусам

  У природі сезонна активність кліщів спостерігається з березня по листопад, має два виражених піки активності: у квітні-травні та у серпні-вересні, повідомляє ДУ «Одеський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України». 

  Кліщі є переносниками збудників вірусних, рикетсіозних, бактеріальних захворювань людей і тварин. Серед людей вони поширюють іксодовий кліщовий бореліоз (хворобу Лайма).

  В Одеській області захворюваність населення на хворобу Лайма реєструється в межах 30-40 випадків щорічно. Всі випадки пов’язані з перебуванням населення у лісопаркових зонах, на схилах уздовж берега моря тощо. 

  За 2020 рік звернулось за медичною допомогою з приводу укусу кліщів 1 124 особи, з них позитивних — 63.

  Збираючись на відпочинок в ліс або паркові зони, необхідно дотримуватись заходів індивідуального захисту, а саме:

  • одягати закрите взуття, щільно прилягаючий до тіла одяг (бажано світлий), щоб було легше помітити кліщів;
  • голову покривати головним убором.

  Кліщі прикріпляються до тіла людини не лише на природі при торканні до дерев, кущів, або під час відпочинку на траві, але й через деякий час, залишившись на одязі, речах. Крім того, вони можуть заноситись до житла людини з букетами квітів та тваринами після прогулянок. Кліщ вибирає місця для присмоктування з ніжною, тоненькою шкірою (під пахвами, в паху, біля вуха, на волосяній частині голови).

  Що потрібно робити, щоб запобігти укусу кліща:

  • проводити само- та взаємоогляди, особливо ретельно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям;
  • використовувати засоби (репеленти) для відлякування кліщів;
  • після повернення з відпочинку на природі відразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів;
  • вчасно скошувати траву, обрізати кущі тощо на присадибних ділянках.

  Що робити у випадку присмоктування кліща:

  • звернутись до найближчого лікувального закладу для надання медичної допомоги фахівцем (лікарем-хірургом);
  • у випадку відсутності такої можливості видалення провести самостійно, не допускаючи пошкодження кліща, для цього необхідно змастити кліща олією, пінцетом чи петлею з нитки повільно видаляти разом з хоботком, розхитуючи кліща з боку в бік; 
  • після видалення кліща місце присмоктування обробити 3% розчином йоду або спиртом.

  Що забороняється робити при укусі кліща:

  • припікати кліща;
  • прикладати до місця укусу компреси, рідини;
  • тиснути або брати кліща голими пальцями.

  У будь-якому випадку після укусу кліща необхідно звернутись до лікаря для встановлення нагляду та призначення екстреної профілактики антибіотиками, а також самостійно слідкувати за своїм самопочуттям, перевіряти температуру, оглядати шкіру. У разі появи ознак захворювання (підвищення температури тіла, почервоніння, припухлості місця укусу) необхідно звернутись до лікаря-інфекціоніста для призначення лабораторного обстеження та, за його результатами, відповідного лікування.