Уряд в черговий раз не наважився скасувати механізм, який передбачає компенсації для енергогенеруючих компаній — положення про спецзобов’язання (ПСЗ). Він дозволяє зменшити платіжки за комунальні послуги.
Прокоментував ситуацію на енергоринку Олексій Оржель, член правління Офісу ефективного регулювання BRDO, повідомляє UBR.ua. У 2019-2020 роках він займав пост міністра енергетики та захисту навколишнього середовища.
— На скільки планується продовжити положення про спецзобов’язання?
Олексій Оржель, член правління Офісу ефективного регулювання BRDO
Зараз планується продовжити дію ПСЗ ще на 2 місяці — розглядається такий проєкт рішення уряду. Це означає незмінні тарифи для населення, які сьогодні так само незмінні на підставі ПСЗ.
Аналогічна ситуація з ПСЗ на газ для теплокомуненерго, його також ще не продовжили. Однак найімовірніше, що все-таки продовжать, адже без цього тарифи будуть бити по кишенях споживачів, особливо в опалювальний сезон.
— Що означає продовження ПСЗ?
Олексій Оржель, член правління Офісу ефективного регулювання BRDO
У нас протягом двох місяців залишиться незмінною ціна на електричну енергію для населення. Це означає насправді, що ринок і далі фінансово незбалансований.
Особливо з огляду на те, що влітку у нас ціна електричної енергії або, точніше, електричного «міксу» — дорожче. Внаслідок того, що в цьому «міксі» — більше поновлюваних джерел, а саме сонячної генерації, яка збільшує загальну ціну кіловат⋅години.
Це означає, що треба повертатися з часом до питання зменшення перехресного субсидування. Внаслідок нього зараз генерація доплачує за населення.
— Як потрібно вчинити з ПСЗ?
Олексій Оржель, член правління Офісу ефективного регулювання BRDO
Швидше за все, ПСЗ все-таки не скасують в повному обсязі. Потрібно поетапно визначити, на скільки та коли збільшити тариф на електроенергію для населення, і примусово збільшувати.
Повне скасування ПСЗ, яке тариф «підтягує» до рівня понад 3 грн кВт⋅год, буде політично складно приймати. Особливо — в умовах локдауна і коли споживачі стикаються з економічними кризовими моментами.
Тому я думаю, що ПСЗ повністю скасовувати не будуть.
— Як зміняться тарифи на електричну і теплову енергію?
Олексій Оржель, член правління Офісу ефективного регулювання BRDO
Якщо говорити безпосередньо про електричну енергію, щоб вона відповідала ринковій вартості, то це — більше ніж 3 грн/кВт⋅год для населення. Таким чином, з 1,68 грн/кВт⋅год зросте до більш ніж 3 грн/кВт⋅год.
Упевнений, що восени таке рішення не приймуть, адже це б'є по кишенях споживачів і миттєво відбивається на рейтингах будь-якої влади. Однак без певного підвищення неможливо збалансувати ринок.
Ціна на газ буде визначальною для теплової енергії. Сьогодні, коли встановлюється єдина ціна на весь рік (річний тариф), прогнозується, що вона може залишатися на поточному рівні або вирости на 10%.
— То якою все ж буде ціна 1 кВт⋅год?
Олексій Оржель, член правління Офісу ефективного регулювання BRDO
За розрахунками, ціна повинна бути більше ніж 3 грн/кВт⋅год. Однак ціну треба підтягувати до 2-2,2 грн/кВт⋅год, щоб споживач міг поетапно сприйняти такі збільшення.
Це вже відчутний ресурс для збалансування ринку.