Мешканці Першотравневого б'ють на сполох, адже велика кількість людей має звичку палити суху траву та опале листя на своїх ділянках, а це призводить до забруднення повітря небезпечними речовинами. Заступниця директора Першотравневої школи, депутатка Визирської сільради запропонувала створити екологічну команду, участь в якій зможуть взяти діти.
Ми плануємо створити екологічну команду за бажанням дітей, яким це цікаво. Спочатку, ми проведемо тижневе експрес-навчання. Буде добре, якщо вчитель біології покаже та розкаже дітям, у чому шкода паління листя для природи та здоров’я людини. Мені це дуже цікаво, бо я вивчала відповідні матеріали. Це питання наболіле для нас усіх, - Наталія Кириченко, заступниця директора Першотравневого НВК.
До речі, при спалюванні однієї тонни листя або трави, у повітря виділяється 9 кілограмів отруйних речовин. Від цього страждають дорослі й діти. У разі спалювання разом з листям пластикового сміття, небезпека підвищується у геометричній прогресії. А саме, збільшується ризик онкозахворювань, захворювань органів дихання тощо.
Діти із захопленням прийняли цю пропозицію і вирішили рухатися таким чином. Перш за все, ми зробимо проєкт-коллаж, а також пам’ятки й підемо до населення роз’яснювати про небезпеку. Коли говорять діти, це сприймається більш зворушливо, ніж коли розповідають дорослі, - Оксана Кравченко, соціальна педагогиня Першотравневого НВК.
Безпосередньо молоде покоління також висловило свою думку щодо шкоди спалювання трави та листя для навколишнього середовища.
По-перше, паління листя забруднює повітря. Його, наприклад, можна закопати у землю. Воно вже не стане небезпечною речовиною у повітрі, а стане добривом для ґрунту. А ще це небезпечно тим, що листя та пластик може загорятися і спричиняти пожежу, - Юліана, учениця 8-А класу Першотравневого НВК.
Думаю, що листя потрібно вивозити в окреме місце для подальшої переробки. Я чула, що його можна класти під рослини, щоб воно ставало добривами для ґрунтів, - Вероніка, учениця 5-Б класу Першотравневого НВК.
Окрім соціально-інформаційної роботи з боку молоді, проблематикою паління трави та листя в Першотравневому стурбований і голова Визирської сільради Валерій Стоілакі. Він впевнений, що вирішити це питання не так вже й важко.
Ми неодноразово писали прохання не спалювати в населених пунктах листя, і тим паче - пластикове сміття. Це шкодить здоров'ю людей. Я не розумію, чому у Визирці та Першотравневому люди так чинять, адже тут сміття регулярно вивозиться машиною. Я знаю, що ми домовляємося з водієм машини, щоб він міг і цю частину сміття забирати. Якщо збирати листя в мішки й постійно вивозити, відпадає потреба їх спалювати, - Валерій Стоілакі, очільник Визирської сільради.
У минулому році, розповідає Валерій Стоілакі, був досвід вивезення сухого листя та трави за допомогою підприємців, які надавали транспорт. В цьому році таку практику запропонують і у Визирці. Тож мешканцям громади потрібно бути свідомими та розуміти, що спалювання загрожує не лише екології. Перш за все від цього страждають люди, ті, хто живе поруч.