Золота осінь з одного боку - це мальовничий період року, з іншого - це час, коли деякі люди безвідповідально ставляться до навколишнього середовища. Законодавство України забороняє палити листя. Лікарі говорять про певні ризики для здоров'я, а екологи б'ють на сполох: це призводить до забруднення повітря, води та ґрунту, а також зникнення певних видів тварин. Саме тому у Першотравневому НВК стартував екологічний проєкт "СТОП-дим".
Оскільки школа існує для того, щоб виховувати, а ми повинні випустити свідому людину та свідомого громадянина, ми вирішили залучити до цієї справи дітей. Ми вважаємо, що дієвіше, коли дитина звертається до дорослих людей з проханням про допомогу, - Наталія Кириченко, ідейний натхненник проєкту "СТОП-дим", заступник директора Першотравневого НВК з навчально-виховної роботи.
Дим від багаття має в 350 разів більше шкідливих речовин, ніж дим від куріння. Тому старшокласники почали інформаційну кампанію, щоб звернути увагу на негативне і шкідливе явище.
З великим захопленням діти беруть участь у проєкті "СТОП-дим". Самі розробили інформаційний банер і пам’ятки про відповідальність. Активну участь беруть учні 7 та 8 класу, вони дуже вдало спілкуються із населенням, тому що ми всі - жителі Першотравневого, і нам не байдуже забруднення довкілля. За допомогою у розробці всіх матеріалів ми звернулися до фахівця - нашого вчителя біології, - Оксана Кравченко, соціальний педагог Першотравневого НВК.
У наш час багато людей хворіють і помирають від раку. Ми хочемо розповісти людям, що при спаленні опалого листя виділяється багато канцерогенних сполук, які викликають такі тяжкі захворювання, - Вікторія Кулиніч, вчитель біології Першотравневого НВК.
Спілкуючись з односельцями, діти інформують про те, що отруйні гази під час горіння можуть стати джерелом алергії та впливають на імунну систему.
Вивільняється пил, чадний газ, важкі метали, бензопірен, що може викликати у людини тяжкі онкологічні захворювання, - Злата Фьодорова, учениця 7-Б класу Першотравневого НВК.
Окрім безпосередньої загрози здоров’ю, спалювання листя нищить природу: у сухому листі гинуть комахи, що веде до згубних наслідків у природному середовищі, - Вікторія Кобріна, учениця 7-Б класу Першотравневого НВК.
При спалюванні трави на присадибних ділянках вогонь може перекинутись на природні ділянки. Це призведе до порушення законодавства та загибелі рослин і тварин, - Валентина Лозова, учениця 7-Б класу Першотравневого НВК.
Виховання відповідальної молоді є запорукою розв'язання багатьох екологічних питань у майбутньому.
Оскільки в нас працює об’єднання волонтерів декілька років, у минулому році вони вже торкалися цього питання та самостійно випустили ролик-звернення, щоб люди не палили листя. У цьому році ми пішли далі. Важливо, щоб люди не спалювали сміття, пластик та траву з городу, - Наталія Кириченко, ідейний натхненник проєкту "СТОП-дим", заступник директора Першотравневого НВК з навчально-виховної роботи.
Екологічний патруль Першотравневого рекомендує компостувати листя. Задля цього не потрібно особливих знань або зусиль. Більш того, такий компост - найкраща сполука для подальшого удобрення ґрунту.
Фото коптер Віктор Брик.