Україна, яка продовжує страждати від актів агресії на сході країни та незаконної анексії Криму і Севастополя Російською Федерацією, зазнала негативного впливу пандемії в усіх сферах життєдіяльності. Європейський Союз вітає заходи запобігання, що вживаються українським урядом у відповідь на поширення COVID-19, та готує комплекс заходів допомоги для окремих країн-партнерів і регіону східного сусідства загалом. Перший пакет підтримки для України складає приблизно 80 млн євро.
Зазначений пакет допомоги буде спрямовано на:
- підтримку системи охорони здоров’я України, у тому числі шляхом фінансового внеску до Всесвітньої організації охорони здоров’я для її роботи в Україні. З 30 млн євро для всього регіону Східного партнерства, що передбачає 20 млн євро на задоволення найнагальніших потреб, пропорційно найбільша частина коштів передбачена для України. Це дасть можливість придбати необхідні медичні засоби та обладнання, а також посилити спроможність системи охорони здоров’я реагувати на спалах захворювання;
- підтримку економіки України, зокрема малих і середніх підприємств (МСП) шляхом забезпечення ліквідності, у тому числі, через міжнародні фінансові установи. ЄС уже працює з цими інституціями та відповідними фінансовими організаціями з країн-членів у межах ініціативи Team Europe над полегшенням, спрощенням і прискоренням доступу до чинних кредитних ліній, що будуть посилені, й програм підтримки для малого та середнього бізнесу, самозайнятих громадян й інших суб’єктів підприємницької діяльності. Комісія також надасть 500 млн євро гарантій, запланованих у рамках Європейського фонду сталого розвитку, для сприяння забезпеченню ліквідності в країнах-сусідах ЄС, у тому числі за допомогою оборотних коштів, фінансування торгівлі чи мораторію на обслуговування боргів. На двосторонньому рівні в Україні буде прискорено запуск нової програми підтримки МСП (20 млн євро) у межах бюджету ЄС на 2020 рік, яка дасть ще 10 млн євро на гривневе кредитування малого та середнього бізнесу. Також запроваджується програма підтримки малих фермерських господарств у розмірі 25 млн євро на додаток до 26 млн євро, виділених у 2019 році;
- підтримку найбільш постраждалих від кризи у співпраці з партнерськими громадськими організаціями. На це на першому етапі планується залучення принаймні 2 млн євро від регіональних і двосторонніх інструментів для формування пакету швидкої соціальної допомоги у таких сферах, як захист осіб, які належать до вразливих груп, перехід до онлайн-освіти, підтримка культурної та креативної індустрій і продовження культурного життя в Інтернеті, боротьба з дезінформацією та посилення стійкості громад.Особлива увага приділяється східним регіонам України, що потерпають від конфлікту.
Загальне фінансування, залучене на заходи, спрямовані на протидію поширенню коронавірусу, становить 140 млн євро для країн Східного партнерства (Вірменія, Азербайджан, Білорусь, Грузія, Республіка Молдова, Україна), значна частина яких призначена Україні. Подальші заходи у межах бюджету на 2020 рік будуть додані пізніше цього року для гнучкого реагування на появу нових потреб. Ця нова ініціатива, пов’язана з COVID-19, забезпечує кошти на додаток до нещодавно оголошених 5,2 млн євро у відповідь на конфлікт у східних регіонах України та дестабілізацію Приазов’я.
Крім того, ЄС готовий передати 500 млн євро до державного бюджету України за програмою макрофінансової допомоги у вигляді позики з низькими відсотками. Виплата цих коштів залежить від завершення заходів, узгоджених Україною з представниками Міжнародного валютного фонду (МВФ) і необхідних для подання програми МВФ на затвердження Ради директорів Фонду.
Загалом підтримка ЄС Україні з 2014 року становить понад 15 млрд євро грантів і пільгових позик на підтримку програми реформ, а також політичної асоціації й економічної інтеграції України з ЄС.
За матеріалами Представництва Європейського Союзу в Україні.