Верховна Рада на пленарному засіданні 15 липня ухвалила постанову про призначення чергових місцевих виборів в Україні на 25 жовтня 2020 року. Вибори відбудуться до місцевих рад усіх рівнів, окрім Донецької та Луганської обласних рад і рад на тимчасово окупованих територіях.
Початкова версія проєкту цієї постанови не передбачала виборів до районних рад. Це було пов’язано з наміром Кабінету Міністрів провести реформу районного адміністративно-територіального устрою — ліквідувати 490 районів в областях і створити натомість 129 нових, значно більших за розмірами. Це своєю чергою означало б створення нових райрад та проведення перших, а не чергових виборів їхніх депутатів, які мала б призначити Центральна виборча комісія, а не Верховна Рада, пояснює інтернет-видання «Чесно».
Проте плани уряду щодо збільшення районів, встановлені ним у відповідному проєкті постанови № 3650, зазнали нищівної критики. На знак протесту проти запропонованого реформування районів представники низки громад два дні поспіль пікетували Верховну Раду й Офіс Президента. Серед інших, нагадаймо, були й 50 делегатів Доброславу.
14 липня профільний комітет ВР переглянув своє попереднє рішення щодо проєкту постанови про призначення місцевих виборів та вніс до нього райради. Зазначимо, що спочатку «слуги» хотіли зробити це поспіхом, за пів години до позачергового пленарного засідання 13 липня. Згодом засідання комітету перенесли на 14 липня, проте воно відбулося в закритому режимі. 16 липня депутати переголосували за попереднє рішення. Згідно з цим вердиктом, Доброслав, зокрема, залишився в Одеському районі, а ось Курісовська ОТГ відійшла таки до Березовки.
На думку ексзаступника голови ЦВК Андрія Магери, вибори до райрад відбудуться за будь-яких умов, адже вони передбачені Конституцією України й просто так позбавити громадян права обирати районних депутатів ніхто не в змозі — для цього потрібно вносити зміни до Конституції. А от які це будуть райради — колишні чи нові, залежить від парламенту.
Отже, якщо Верховна Рада переформатує райони в період між 5 вересня й 25 жовтня, українці однаково обиратимуть депутатів до «старих» райрад. Дату ж перших виборів до новоутворених райрад визначатиме не парламент, а ЦВК. При цьому Центрвиборчком формально не обмежений у виборі цієї дати, головне — перші вибори потрібно призначити не пізніше ніж за 70 днів до дня голосування.
Експерт також вважає, що Верховна Рада своїми запізнілими рішеннями створює виборчим комісіям проблеми з підготовкою до голосування.
Також парламент розглянув зміни до Виборчого кодексу й навіть планує змінити зовнішній вигляд бюлетеня. Тепер діятимуть різні виборчі правила для великих громад, де понад 90 тисяч виборців, і для малих громад з кількістю виборців до 90 тисяч. 16 липня ВРУ прийняла зміни у Виборчий кодекс, згідно з чим вибори до громад, де проживають більш ніж 10 тис. виборців, проходитимуть по відкритих партійних списках.
До речі, в теперішньому Лиманському районі орієнтовна кількість виборців в громадах минулого року складала: