Тилігульський лиман — унікальна 80-кілометрова водойма на кордоні Одеської та Миколаївської областей — швидко сохне. Рівень води падає на 70 см щорічно, і це вже змінило флору і фауну місцевої екосистеми. Риб, яких тут налічували близько 60 видів, зараз ледь 10-15 видів.
Екологічна катастрофа — це наслідок глобального потепління і людського фактора, кажуть екологи. Вперше за більш ніж 20 років пересохла річка Тилігул, що підживлювала водойму. Люди побудували тут більше сотні ставків і загат, а промислові та сільськогосподарські підприємства регулярно викачували воду з порушенням норм.
Заміри якості екологами показують, що вода істотно забруднена. У ній фосфати, амонійний азот і нафтопродукти. У Тилігул скидають стічні води, а місцеві аграрії ведуть господарську діяльність з використанням добрив в забороненій 50-метровій зоні від урізу води.
Що стосується лиману, вчені переконані, що проблему з посухою міг вирішити канал лиман-море, який зробили у 2017 р. Зараз вода надходить у водойму, але не в тому обсязі, який потрібен.
Як пише видання «Первый городской», долю річки Тилігул вирішували на спеціальному засіданні ради Басейнового управління з водних ресурсів річок Причорномор’я та Нижнього Дунаю. Екологи розробили ряд рекомендацій для місцевої та центральної влади: це термінове розчищення річища і розв’язання проблеми зі стічними водами. Але чи є кошти на порятунок річки та лиману і чи будуть дотримуватися порад посадовці — поки не відомо.