Зростання вартості енергоресурсів, привело до зростання неплатоспроможності багатьох пенсіонерів. Люди похилого віку скаржаться на те, що отримавши пенсію, вони не здатні покрити навіть свою місячну заборгованість за комірне. У Визирці працівники пошти розносять по домівках пенсії людям похилого віку, особливо тим, хто проживає на околиці села і не може пересуватися на великі відстані пішки. Поштарі констатують — людям стає все важче платити за спожитий газ та електрику, розповідає керівниця Визирського відділення Укрпошти Наталя Іванцова.
Наталя Іванцова, керівниця Визирського відділку зв’язку «Укрпошта»
Плачевно, дуже плачевно, пенсіонерів просто шкода. Ми носимо по домівках пенсію, збираємо оплату за комунальні послуги, а бабусі кажуть, як нам жити, у них не залишається грошей на життя.
Важко сказати, що в селі Визирка у людей хати-хороми. Звичайні сільські будиночки, площа яких рідко досягає 80 м². В середньому, пенсіонери у Визирці в січні 2021 року сплачували за комунальні послуги по 3 тис. грн, розповідає Наталя Іванцова.
Наталя Іванцова, керівниця Визирського відділку зв’язку «Укрпошта»
Зараз 500 кубів спожитого газу — це нормально. Торік це було 180, 200.
Людям прикро ще й тому, що збільшення споживання газу не гарантує, що в будинку буде тепло, тому що якість блакитного палива на думку багатьох споживачів, останнім часом, погіршилася, розповідає керівниця пошти. Відвідуючи будинки пенсіонерів, вона точно знає, що визирчани своє житло не перегрівають.
Разом з тим зменшилася кількість жителів Визирки, які звернулися до відділу соціального захисту сільради за субсидіями, розповідає керівниця структури Ярослава Ящук.
Ярослава Ящук, керівниця відділу соціального захисту населення Визирської сільради
Дуже багато людей раніше отримували субсидію, якщо говорити про село Визирка, проте чомусь на цей опалювальний сезон вони не звертаються за субсидією. Ми не маємо права приходити додому і вимагати, щоб вони написали заяву. Може у них за останні пів року збільшилися доходи, може хтось із їхніх родичів допомагає і люди не хочуть отримувати допомогу від держави.
Ще одна причина, через яку люди могли не звертатися за субсидією — зниження цін на газ у літній період 2020 року. Люди не очікували, що взимку почнеться різке підвищення тарифів, а тут ще й вдарили морози. Не менш важливий й психологічний фактор, пов’язаний з карантинними обмеженнями. Багато хто з пенсіонерів, пам’ятаючи про коронавірус, за ворота зайвий раз не хоче виходити. Ярослава Ящук пояснила, що з моменту подачі заяви до прийняття рішення про нарахування субсидій проходить всього два тижні, тому важливо прийти і її оформити.
Ярослава Ящук, керівниця відділу соціального захисту населення Визирської сільради
Приходить житель села на прийом до відділу соціального захисту населення Визирської сільради, приносить з собою паспорт, код, якщо це перший раз. Заповнює, з нашою допомогою, заяву-декларацію, і ми посилаємо всі документи на перевірку. Якщо по даній людині немає відмови, їй за десять днів розраховують розмір субсидії. Для самотньої людини з мінімальною пенсією вона може бути досить суттєвою. Сьогодні субсидія монетизована. Людина сама вибирає або гроші отримати на руки на пошті, або їх перерахують на банківську картку.
Всі обмеження або відмови по субсидіях пов’язані виключно з рівнем доходів людини. Можливо у пенсіонера прописані родичі, діти, онуки, які отримують хороший дохід, можливо вони проживають в інших населених пунктах та не завжди цікавляться, на які кошти живе їхня мати чи бабуся.
Авторка: Катерина Гончар.