Про те, що Тилігульський лиман має перспективну туристичну привабливість, згадали відразу, як тільки проблема пересихання цієї водойми була вирішена шляхом наповнення лиману чорноморською водою. Депутат Одеської облради Олег Кутателадзе, який доклав величезних зусиль, щоб проєкт з будівництва дамби в гирлі Тилігульського лиману отримав фінансування та був реалізований, ще у 2017 році прогнозував майбутній розквіт цієї території.
Олег Кутателадзе, депутат Одеської обласної ради
Це життєво важливий проєкт для всіх, як для рибгосподарства, так і для того, щоб тут розвивався туризм. Там далі по берегах лиману є такі краєвиди! Є замок Курісів і багато іншого. Важливо, щоб люди все це побачили. Тут є ландшафтний парк, де збираються птахи.
Сьогодні Визирська громада налічує майже сім населених пунктів, землі яких розташовані вздовж берега Тилігульського лиману. Це забезпечує прекрасні можливості для розвитку тут екологічного туризму та різних видів рекреаційної діяльності. Будівництво об'єктів туристичної інфраструктури вимагає великих капіталовкладень. Привести інвестора на порожнє місце досить не просто, але потрібно з чогось починати. Відділ культури, туризму та охорони культурної спадщини сільради розробив концепцію проєкту туристичного маршруту «Стежками невідомого Тилігулу», розповідає керівниця відділу Катерина Кушнір.
Катерина Кушнір, керівниця відділу культури, туризму та охорони культурної спадщини Визирської сільради
Маршрут культурно-історичний. Він починається з села Кошари, хоча це Южненська громада, але ми сподіваємося з нею співпрацювати в цьому питанні. В Кошарах було знайдене античне місто. Початок розвитку європейської цивілізації йде саме з античності. Потім у нас йде село Любопіль, це козацька доба. Потім села Кордон, Калинівка, Тилігульське. Вони цікаві за часів німецької колонізації 18 століття, потім Калинівка, це вже наші часи. Кожна локація буде розроблена у відповідному стилі.
У первинному варіанті туристичні локації в селах будуть по суті тематичними оглядовими майданчиками в стилі представленої епохи, з ландшафтним доброустроєм, облаштуванням парковими меблями та альтанками.
Катерина Кушнір, керівниця відділу культури, туризму та охорони культурної спадщини Визирської сільради
З гойдалками великими, які облаштовані в горах Карпат. У нас є дуже гарні береги, це чудові краєвиди, які стануть відмінною фотозоною.
Кількість людей, яких планується одночасно вести по маршруту, не повинна перевищувати 50 осіб. Важливо забезпечити туристів харчуванням, як і продумати меню, щоб люди сприйняли це і як гастрономічний туризм, а не як звичайний пікнік на свіжому повітрі. Фахівці кажуть, що половина успіху маршруту — це робота гіда. А щоб подача матеріалу в особистому спілкуванні була цікавою, потрібні профільні знання та навички, таких людей потрібно готувати. Зараз цей проєкт подано на участь в гранті Українського культурного фонду й у квітні цього року стане зрозумілим, отримає він фінансову підтримку він держави або буде реалізований власним коштом.
Нагадаємо, протягом п’яти років проходить комплекс заходів спрямований на порятунок вод Тилігульського лиману. Важливим є проєкт «Канал Чорне море — Тилігульський лиман».
Авторка: Катерина Гончар.