Несанкціоновані сміттєзвалища — велика проблема для всіх сіл України, вирішувати її необхідно в кожному окремому населеному пункті тепер силами адміністрації об'єднаних громад та за сприянням самих селян.
Наприкінці березня у селі Визирка однойменної ОТГ було ліквідовано велике несанкціоноване сміттєзвалище. Воно розташувалося за територією колишньої ферми. Раніше, коли у Визирці було розвинене тваринництво, на цьому місці утилізували гній. Жителі села теж спочатку звозили сюди залишки життєдіяльності тварин, а потім і побутове сміття.
Коли ті ферми позакривалися, керівництво сільради вирішило засипати ґрунтом та будівельним сміттям несанкціоноване звалище, проте звичка возити сюди ТПВ у визирчан залишилася. Не викорінилася вона у декого і досі, хоча вже понад п’ять років по селу встановлені контейнерні баки, а вивезення сміття оплачує сільрада, розповідає Олександр Токменінов, перший заступник Визирського сільського голови.
Олександр Токменінов, перший заступник Визирського сільського голови
Є такі люди у нас в селі, і не тільки в нас, а й по інших селах громади, які вивозять сміття на стихійні звалища. Одне таке сміттєзвалище було в нас поруч з фермою, ми його ліквідували, тому я звертаюся до наших жителів: шановні, не вивозьте сміття у балки, поруч з вашими будинками стоять сміттєві контейнери, є окремі для пластику, окремі для ТПВ, тому не губіть нашу природу.
Проблема прибирання територій громади від сміття була нещодавно розглянута і на виконкомі Визирської сільради. Прийнято рішення протягом двох місяців щочетверга проводити санітарний день з доброустрою сіл та наведення там порядку в питаннях чистоти, так само були вказані короткі терміни з ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ. Як планується організувати роботи з виконання цієї досить складної задачі, особливо для таких старостатів, як Калинівський та Кордонський, розповів Визирський сільський голова Валерій Стоілакі.
Валерій Стоілакі, Визирський сільський голова
У цих старостатах ми плануємо прибирати звалища за підтримки наших фермерів та підприємців, у яких є техніка. Так само наші трактори з причепами комунального підприємства «Визирське джерело» будуть приїжджати у певні дні та вивозити сміття. Те, що стосується лісосмуг, ми будемо проводити прибирання й там, але це потребує більше часу, дуже великий обсяг роботи.
Валерій Стоілакі наголосив, що смітять у своїх селах самі ж жителі, тому важливо і сільським депутатам по своїх округах роз’яснювати людям те, що у Визирській сільраді всі села забезпечені послугою з безкоштовного для населення вивезення сміття і цим потрібно користуватися. Важливо залучати молодь до участі у толоках з доброустрою, як це і робить місцева громадська організація «Команда розвитку».
А ще важливо переймати позитивний досвід, наприклад, з Визирки. Мало хто зараз вже пам’ятає, що на місці гарної альтанки понад яром і млина на в'їзді до села, колись теж були сміттєзвалища. В ті часи головою сільради був Олександр Токменінов, котрий теж постійно займався питаннями прибиранням цих місць, а потім ініціював і доброустрій звільнених від сміття територій.
Авторка: Катерина Гончар.