Термінал ТІС-Вугілля — добре організований злагоджений механізм, який показує високі результати перевалки вантажів і постійно розвивається. Кажуть, можна вічно дивитися на вогонь у пічці та на те, як працюють люди. Це саме про те, як синхронізована робота людей на ТІС-Вугіллі, які легко справляються з великогабаритною технікою при навантаженні та вивантаженні сипучих вантажів. Всю цю злагодженість технологічних процесів забезпечує ЦПУ — центральний пульт управління, який є по суті командно-аналітичним пунктом підприємства. Все починалося з кількох відеокамер та одного монітора, розповідає Кирило Власенко, начальник перевантажувального комплексу ТІС-Вугілля.
Кирило Власенко, начальник перевантажувального комплексу ТОВ «ТІС-Вугілля»
У штатному розкладі на сьогодні 8 операторів ЦПУ, по два в зміні. Чотири зміни, робота цілодобова. Починали з одного оператора ЦПУ та одного монітора комп’ютера, але в міру розвитку терміналу додалися функціональні обов’язки, які повинен охоплювати працівник, і ті параметри й об'єкти, які ми повинні контролювати. Додавалося обладнання на сам термінал і вже на одному моніторі не вміщається вся інформація. Тому сьогодні операційна ЦПУ складається з ряду моніторів і двох робочих місць, це оператор, який керує терміналом та оператор, який працює з аналітикою даних щодо простоїв.
Керувати роботою всього терміналу ТІС-Вугілля дозволяє спеціальне комп’ютерне забезпечення. Звідси походить управління всіма перевантажувальними машинами, конвеєрами, освітленням, системою автоматичного поливу, розповідає Кирило Власенко.
Кирило Власенко, начальник перевантажувального комплексу ТОВ «ТІС-Вугілля»
Це програмне забезпечення дозволяє нам діставати з архіву якісь події, якщо ми хочемо провести розслідування по якомусь інциденту. ЦПУ дозволяє масштабно проводити відеоспостереження по всьому терміналу. Тут відбувається обмін інформацією між усіма підрозділами та ділянками підприємства. Все це стікається на Центральний пульт управління. Це по суті наші голова, мізки й руки.
Стати оператором ЦПУ на терміналі ТІС-Вугілля може тільки фахівець з вищою освітою, якій має досвід роботи в технологічних ланцюжках підприємства. Наприклад, Костянтин Євтодій, працює на ТІС-Вугіллі з 2017 року, починав машиністом конвеєрів.
Костянтин Євтодій, оператор ЦПУ ТОВ «ТІС-Вугілля»
Працювати тут не легко, набагато важче ніж, наприклад, машиністом конвеєра. Тут знаходитися головний пульт управління. Всі конвеєри, всі машини, все запускається тут. Є диспетчери й начальники, які дають завдання мені, я далі передаю ці завдання іншим, кожен виконує свою роботу, для того, щоб комплекс повноцінно працював.
Важливо відзначити, що зйомку журналісти проводили в момент технологічного простою, який буває не часто. В інший час, коли йде навантаження або вивантаження на терміналі, в операторську ЦПУ вхід заборонений, щоб не відвертати увагу операторів. Оператор Олексій Лашин, кожну зміну веде електронні журнали простою обладнання, це необхідно для того, щоб на основі цих даних надалі підвищувати ефективність роботи підприємства в цілому.
Олександр Лашин, оператор ЦПУ ТОВ «ТІС-Вугілля»
Коли необхідно проводити модернізацію обладнання та в цілому поліпшення роботи комплексу, то дивляться ці дані, чому був простій, скільки стояли і як можна це усунути. Так само ми контролюємо камери, чи правильно виставилися вантажні машини, чи той штабель вивантажують.
Сьогодні в планах підприємства закупівля й установка ще партії відеокамер, на думку операторів ЦПУ, це дозволить краще налаштовувати технологічний ланцюжок, що відразу позначиться на збільшенні інтенсивності технологічного процесу.
Робота оператора ЦПУ напружена, високоінформативна, вимагає чіткого розуміння всіх технологічних процесів на підприємстві та особливостей роботи механізмів. Звичайно оператор не займається самодіяльністю, а чітко виконує посадові інструкції, але в разі надзвичайно ситуації повинен діяти негайно, розповідає Костянтин Євтодій.
Костянтин Євтодій, оператор ЦПУ ТОВ «ТІС-Вугілля»
Тут я приймаю рішення, все лежить на мені, якщо щось трапилося, я повинен діяти негайно, щоб не сталася аварія.
Багато годин оператори ЦПУ проводять за столом, по суті це сидяча робота в умовах стресових ситуацій. Щоб оператори могли зняти напругу, що виникла під час зміни, їх кабінет обладнаний невеликим тренажерним комплексом. Це дозволяє знизити рівень адреналіну в крові й відновити загальний тонус організму, що дуже важливо для поліпшення розумової діяльності та концентрації уваги.
Авторка: Катерина Гончар.