Курс «Навчаємось жити у громаді» згідно зі швейцарсько-українським проєктом «Децентралізація для розвитку демократичної освіти» (DECIDE) для учнів старших класів у Першотравневому ліцеї вже розпочато. Цей проєкт запропонований закладам загальної середньої освіти Визирської громади, й влітку поточного року деякі вчителі опорного закладу громади пройшли відповідні курси програми. Вчителька історії, правознавства та громадянської освіти Першотравневого ліцею Олена Стоянова розповіла про тему одного з цих уроків.
Олена Стоянова, вчителька історії, правознавства та громадянської освіти Першотравневого ліцею
Ми розпочали сьогодні вивчення нового розділу «Самоврядуємо в школі» й тема нашого уроку — «Школа — модель громади». На початку діти визначилися з формою спільного успіху. Визначилися, як саме ми будемо співпрацювати, за якими правилами. Наголосили на тому, що правила нашої взаємодії — це чути один одного, висловлювати свою думку. Коментувати негативно думки, з якими ти не згоден, забороняється, адже кожен має право на своє бачення.
Під час уроку учні разом з вчителем ознайомилися з визначеннями видатних людей щодо демократії, згадали відповідні приклади з історії. Далі діти розділилися на кілька груп, кожна з яких представляла певних членів громади: учнівської, батьківської спільноти, працівників ліцею, місцевої влади та інших жителів ОТГ. Дітям було надане завдання розробити так званий метаплан. Такі уроки спрямовані на те, аби мотивувати учнів добре навчатися, залишатися надалі у своїй рідній громаді, покращувати в ній життя та бути гідними її представниками. Паралельно, у той самий час, в іншому класі вчителька історії Першотравневого ліцею Вікторія Урсуленко також проводила свій урок по освітній програмі DECIDE.
Вікторія Урсуленко, вчителька історії Першотравневого ліцею
З дітьми ми вивчали що таке демократія, партнерство, яка це школа «демократична». Робили вправу «Формула спільного успіху». В кінці уроку завжди у нас — рефлексія. Ми обговорюємо те, про що ми дізналися, що почули нового, з’ясовуємо, хто, що хоче сказати, які виникають питання, ми завжди це обговорюємо.
Додатково надала інформацію щодо даного курсу директорка Першотравневого ліцею Тетяна Казак.
Тетяна Казак, директорка Першотравневого ліцею
Цей курс для учнів 8-9-х класів. Молодь зараз не в повному обсязі обізнана щодо питань життя у громаді. Як саме живе громада, які органи керують громадою, як відбувається планування розвитку ОТГ, як складається бюджет громади, які питання виносяться на перший план, які — на другий. Це все діти вивчають у даному курсі.
Про основні принципи викладання освітнього курсу «Навчаємось жити у громаді» розповіла керівниця відділу освіти, молоді та спорту Визирської сільради Валентина Харламбова.
Валентина Харламбова, керівниця відділу освіти, молоді та спорту Визирської сільради
Принцип — не просто викласти предмет, не просто щось прочитати та розповісти, це принцип живого спілкування й, що дуже цінно, участь в управлінських процесах, у становленні своєї громади. Адже ми всі розуміємо, що повинні виховувати собі гідну зміну, яка буде підтримувати розвиток громади на дійсно належному рівні.
Як зазначила Валентина Харламбова, проєкт DECIDE розрахований на 4 роки. Його активну фазу вже розпочато. Це розробка стратегії розвитку освіти на декілька років, яку свого часу буде винесено на сесію Визирської сільської ради. Продовженням цього процесу стане впровадження безпечного харчування в закладах освіти, створення в них піклувальних рад та модернізація освітніх процесів через сприйняття громадських обговорень із залученням широких верств населення.
Нагадаємо, що у Визирській ОТГ пройшла робоча зустріч керівництва відділу освіти, молоді та спорту Визирської сільради, вчителів та керівництва громади з координаторкою проєкту DECIDE.
Автор: Сергій Бяков.