«Енергоефективність понад усе» — під таким гаслом розпочала свій самостійний шлях новостворена Визирська громада на Півдні Одеської області ще у 2019 році. Об’єднані території, у складі яких 19 сіл, отримали шанс на розв’язання багатьох питань не лише з енергозаощадження, а й з поліпшення інфраструктури у тому числі. Першим було прийнято рішення з поступового втілення енергоефективних технологій на адміністративних будівлях та будівлях соціального призначення, та реновації вуличного освітлення. Згадує Визирський сільський голова Валерій Стоілакі.
Валерій Стоілакі, Визирський сільський голова
Я ще коли працював у Першотравневому у сільській раді головою — ми ще тоді думали про енергоефективність. Дитячий садок я дивився, школу, сільську раду — потрібно було починати з утеплення вікон. Тому що попередні були дерев’яні і як їх не ремонтували — ефекту не було. Поміняли на металопластик і це дало ефект: в приміщеннях стало тепло.
Створення ОТГ, згідно з реалізацією Закону «Про децентралізацію» по всій країні, збіглося з поступовим зростанням вартості енергоносіїв. Тому рішення місцевого самоврядування, яке дбає про тепло у різноманітних закладах громади, було принциповим. Так у Визирській громаді розпочали енергоаудит у 17 закладах культури та закладах загальної середньої освіти. А це 2 ліцеї, 4 гімназії, 2 дитячих садочки та 3 дошкільних підрозділи у гімназіях Калинівки, Кордону та Дмитрівки. Обстеження було зроблено також в адмінбудівлях — розповідають Визирський сільський голова Валерій Стоілакі, його перший заступник Олександр Токменінов та завідувачка Першотравневого дошкільного закладу «Сонечко» Ярослава Житник.
Валерій Стоілакі, Визирський сільський голова
Будували дитячі сади й школи із залізобетону. Після обстеження фахівці сказали, що потрібно утеплити кам’яною ватою, товщиною 10 см.
Олександр Токменінов, перший заступник Визирського сільського голови
Зараз повсюдно проводимо утеплення стін. Так зменшимо витрати на газ та електроенергію.
Ярослава Житник, завідувачка Першотравневого ЗДО «Сонечко»
По-перше, в групах стає тепліше та в нас буде економія енергоресурсів. А головне — ми дуже сподіваємось, що зменшиться захворюваність наших дітей.
За таким сценарієм поступово за три роки у Визирській громаді відбулася кампанія з тотального утеплення навчальних закладів. Заміна вікон, утеплення стін та дахів — все це дозволило суттєво знизити енергоспоживання та заощаджувати кошти місцевого бюджету.
Валерій Стоілакі, Визирський сільський голова
Утеплення по громаді пройшли у Дмитрівській та Любопільській школах, утеплено було сільський клуб Нововільшанський. У Першотравневому ліцеї харчоблок теж утеплили. Ми й надалі цей заклад освіти хочемо утеплювати — вже зроблений повний проєкт. Він потрапить у «Велике будівництво».
Вадим Рошка, начальник відділу ЖКГ, взаємодії з правоохоронними органами, НС та оборонної роботи Визирської сільської ради
Пройшов державну експертизу проєкт «Капітальний ремонт з доброустрою території Першотравневого НВК». Там передбачено заходи — утеплення фасадів, а також — заміна внутрішніх систем освітлення та опалення.
Валентина Харламбова, керівниця відділу освіти, молоді та спорту Визирської сільради
Величезні зроблено ремонти. Ми ще молода громада та тільки набираємо обертів. Сподіваємось, що Першотравневий заклад освіти увійде у «Велике будівництво» та вивільняться кошти на другий навчальний заклад. Ми тільки беремо розбіг, і він в нас буде пришвидшений.
Енергоспоживання повинно йти в ногу з часом — такий принцип стосується й поступового переоснащення електромереж. Завдяки диспетчеризації, різні сценарії програмування вуличного освітлення дозволяють, орієнтуючись на час доби та ступінь сутінків, посилювати, чи навпаки — зменшувати кількість залучених вуличних ліхтарів. У поєднанні з технічними властивостями LED-ламп, це дозволить творити економічні дива, каже Арлен Буров, електромонтажник компанії «Енергосервіс», який вже 50 років у професії.
Арлен Буров, електромонтажник компанії «Енергосервіс»
Після демонтажу старих світильників ми встановлюємо LED-лампи. Їх гарантійний термін — 3 роки. Вони економічно вигідні, тому що енергоспоживання маленьке, а світла вони дають практично в 100 разів більше.
Диспетчеризація вуличного освітлення дає дивовижний ефект — економію від 20% енергоспоживання, каже начальник відділу житлово-комунального господарства Визирської сільської ради Вадим Рошка.
Вадим Рошка, начальник відділу ЖКГ, взаємодії з правоохоронними органами, НС та оборонної роботи Визирської сільської ради
Після 24 години ліхтарі горять через один, а після третьої години ночі — горять через два. Це надає змогу економити бюджетні кошти, тому що нема потреби в нічний час освітлювати всю вулицю. Це дає економію приблизно 30%. Ми зараз проводимо капітальні ремонти вуличного освітлення не тільки у Визирці, а й у Калинівці, де вже працює диспетчеризація. У Дмитрівці та Любополі також йде заміна по вулиці Шкільній, що дасть змогу економити відповідні бюджетні кошти.
Модернізація вуличного освітлення — це один з дуже важливих показників якості та комфорту проживання у Визирській об’єднаній територіальній громаді. Підвищення потужності та заміна кабелів електропостачання дозволили збільшити кількість та якість зовнішнього освітлення у населеному пункті. Недопущення виникнення аварійних відключень стало можливо теж завдяки переоснащенню, розповідає Олександр Токменінов.
Олександр Токменінов, перший заступник Визирського сільського голови
Освітлення стало краще — люди задоволені. Ми так робимо по всіх населених пунктах нашої громади. Частину вулиць вже замінено. Та іншу частину — вже готові проєкти. Гадаю, що наступного року ми цю програму закінчимо з вуличним освітленням. Ми застосовуємо кабель 4-х жильний, тому вуличне освітлення можливо розвести по різних фазах. Раніше кабель був 2-х жильний й це було неможливо.
А ще комплексний підхід до енергозаощадження дозволив по-новому переглянути ще й системи опалення у закладах соціального призначення. Наприклад, у Першотравневому дитячому садочку «Сонечко», одному з найбільших на Лиманщині та розрахованому на 190 місць, було проведено комплексну заміну вікон, радіаторів та газових котлів для обігріву, каже перший заступник Визирського сільського голови Олександр Токменінов.
Олександр Токменінов, перший заступник Визирського сільського голови
Ведемо заміну старих систем опалення, де застосовувались металеві труби та чавунні батареї. Ми перейшли на металопластикові труби та біметалеві батареї. Це також є суттєва економія. Також є в нас система автоматики більш сучасна. Наразі буде зроблена реновація опалення у Першотравневій школі й в закладах освіти в інших населених пунктах.
Використання енергоощадних механізмів у громаді спонукає до поступового ощадливого та раціонального використання ресурсів, а також пошуку альтернативних варіантів енергії та видів опалення.
Валерій Стоілакі, Визирський сільський голова
Два роки тому опалення школи й дитячого саду працювало на пелетах. Це було простіше для всіх. І для початку опалювального сезону — теж. Якщо взяти для використання дубові пелети — у них висока калорійність тепла. І в садку, і в школі тоді було тепло. З розмов з керівником підприємства ТІС вони планують у майбутньому поставити такі установки, щоб із вугільного пилу робити брикети. Тоді ми зможемо перевести школи та дитячі сади на спеціальні котли та опалювати їх вугільними брикетами. Це буде набагато дешевше, ніж опалювати газом.
Такий широкий спектр усіх можливих заходів енергоощадження покращує привабливість Визирської громади та її інвестиційний клімат. Саме тому, згідно з проєктом американської компанії Ukraine Power Resources, тут у березні 2022 року розпочнеться будівництво вітроелектростанції.
Валерій Стоілакі, Визирський сільський голова
Те, що ми зараз на території Визирської громади та в сторону Любополя, сіл Зоря Труда та Порт будемо ставити вітрові установки — це наше велике майбутнє. Тут велика зона вітрів, і ці вітряки будуть велику допомогу приносити для населення і для наших виробничих ділянок.
Джеффрі Берлін, директор ТОВ «Ukraine Power Resources»
Наш проєкт вітроелектростанції — це спеціальний проєкт для України. Є поняття «зелений тариф», і було дуже багато питань — яким він буде? Такі банки, як Європейський й Американський фінансуватимуть цей проєкт. Це стане хорошим етапом для розвитку «зеленої енергії» в Україні. Це буде проєкт без участі держави.
Кожен з різних видів енергозаощадження та підвищення енергоефективності робить свій внесок у загальну скарбничку економії бюджетних коштів. Розуміння енергоресурсного потенціалу громади відкриває шлях до отримання експертної допомоги та інвестиційних проєктів. Завдяки заощадженням, у Визирській ОТГ розпочато масштабні інфраструктурні зміни.
Валерій Стоілакі, Визирський сільський голова
Ми дійсно почали великий обсяг будівництва: стадіон, сільська рада, водогін Іванове — Першотравневе — Доброслав. На це потрібні кошти, та ми будемо продовжувати поліпшувати інфраструктуру населених пунктів. У нас з’являються нові дороги, здійснюються ремонти клубів, ФАПів. Заощаджені гроші ми будемо вкладати у розвиток наших населених пунктів.
Нагадаємо, у Визирській ОТГ з моменту створення громади дошкільні навчальні заклади зазнали багатьох позитивних змін.