На аерозйомці, яку провели кілька років тому у селі Курісове, тоді ще Лиманського району, з висоти пташиного польоту добре видно, як дим від невеликої купи листя, яку палять, розтягнувся на декілька вулиць. Якщо таких куп більше, то на селі цілий день неможливо дихати. Так було щоосені багато років поспіль, ділиться своїми спогадами жителька села Першотравневе Мирослава.
Мирослава, жителька села Першотравневе
Раніше палили страшно. А якщо в когось дитина на вулиці в колясці спить, чи людина похилого віку вийшла на вулицю посидіти на свіжому повітрі? Дихати не було чим.
За інформацією старости Першотравневого старостинського округу Василя Хміленка, який є агрономом за освітою, такий вид утилізації листя вкрай небезпечний і для екології, і для здоров’я людини.
Василь Хміленко, староста Першотравневого старостинського округу
Листя накопичує велику кількість канцерогенів, тому його палити не можна категорично. Якщо раніше лиття палили, це не означає, що правильно робили. Потрібно поберегти себе та своє здоров’я. Тому ми організовуємо централізоване вивезення листя і попереджаємо, щоб його не палили.
Аби листя вивезли з ділянки, його необхідно зібрати в мішки та виставити на вулиці вздовж дороги. Важливо збирати листя сухим. Мішки з мокрим листям дуже важкі й працівникам комунального підприємства «Визирське джерело» важко їх вантажити на трактор. Буває таке, що люди не соромляться класти в мішки й будівельне сміття, розповідає працівник із доброустрою Ігор.
Ігор, працівник з доброустрою
Раджу застосовувати його якось інакше. Тому що мішки надто важкі, а вантажити треба багато, і трактор високий. Все це заважає швидкому збиранню. Хоча ми вивозимо листя, але за фактом збираємо все, що виносять: гілки, дерева й навіть будівельне сміття.
Староста Василь Хміленко ще раз нагадав жителям, що трактор виділяється для збирання листя й потрібно ставитись до цього заходу сумлінно.
Василь Хміленко, староста Першотравневого старостинського округу
Не потрібно набивати мішки незрозуміло чим. Зрозумійте, це листя вантажиться вручну і мішки не повинні важити понад 15 кг, щоб люди могли їх завантажити на транспорт.
Мішки з листям вивозять на найближче сміттєзвалище біля села Степанівка. Жителька Першотравневого Зінаїда дуже задоволена таким розв’язання проблеми опалого листя на її ділянці.
Зінаїда, жителька Першотравневого
Листя виставляємо і трактор його вивозить, це дуже зручно. Чисте повітря, ніхто не палить, всі бояться, що штрафуватимуть. Нам сказали, що літатимуть дрони та дивитимуться, хто палить та будуть накладати штраф.
А штрафи справді високі. Громадяни за спалювання листя можуть бути оштрафовані від 3 060 до 6 120 гривень. У Визирській громаді такі протоколи про порушення мають право складати співробітники охоронного підрозділу «Визирська дружина», які щодня перевіряють усі села громади. Щоб уникнути неприємностей та зайвих витрат краще збирати листя у мішки та вивозити, що для мешканців сіл Визирської громади здійснюється на кошти місцевого бюджету, розповідає Визирський сільський голова Валерій Стоілакі.
Валерій Стоілакі, Визирський сільський голова
Ми продовжуватимемо це й надалі, й наші люди будуть до цього звикати. Зараз бувають рідкісні випадки, коли листя палять, але таких випадків дуже мало.
Листя опадає не одночасно, тому вивозити його доводиться у кілька етапів. У селах Першотравневого старостинського округу останній вивіз зібраного листя планується на 15 листопада.
Нагадаємо, що у населених пунктах Першотравневого старостинського округу Визирської ОТГ проводяться роботи з встановлення вуличних відеокамер аби підтримувати порядок у селах.
Авторка: Катерина Гончар.