Днями Визирський будинок культури приймав гостей з міста Одеса в рамках акції «Книжкова святиня — дітям», на яку завітали учні Визирського та Першотравневого ліцеїв. Мета заходу — розповісти про цікаві сторінки з історії виникнення українського книгарства. Докладніше розповіла експертка музею української книги, що є окремим проєктом на базі бібліотеки імені Михайла Грушевського в Одесі, Олена Чебан.
Олена Чебан, експертка музею української книги
Відвідуємо 30 населених пунктів Одещини, сама південна локація, це було м. Рені, а на півночі — Кодима. Ми охопили всю Одеську область, розповідаємо про першого друкаря Івана Федорова, возимо прототип його друкарського верстата, з матрицями дерев’яними, які є сторінками його книжок «Апостол» та «Острозька Біблія». Привозимо дітям, розповідаємо про друкарство та писемність, відтворюємо процес друкарства так, як це було у 16-му столітті.
Олена Чебан зазначила, що саме можливість наочно подивитись та взяти участь у друкуванні, відчути запах фарби, потримати у руках матрицю, зможе зацікавити дитину та перехопити її увагу від гаджетів, а також заохотити до читання. Самі ж юні гості книжкового свята у захваті.
Віолета Басенко, учениця Першотравневого ліцею
Ця лекція була дуже цікавою, тому що кожній людині треба знати історію походження саме книги, бо книга є джерелом знань, це наша історія. Ми маємо знати, як створювалась книга на теренах України, а Іван Федоров — це постать, яка створила першу книгу, нам треба пам’ятати це.
Владислав Фіялковський, учень Першотравневого ліцею
Надзвичайно, мені сподобався метод, завдяки якому робили ці чорнила, та й сама машина для книгодрукування.
Окрім можливості надрукувати власноруч сторінки стародавньої книги, учасники акції дізналися багато цікавого.
Олена Міхеєва, учениця Визирського ліцею
Дуже інформативний захід, багато нової інформації дізналася. Багато наочного, можна самому спробувати та зрозуміти, як це друкувати книгу.
Олена Лук’янчук, учениця Визирського ліцею
Дуже цікаво було дізнатися про історію, про те, як раніше писали. Зараз, на мою думку, до книги ставляться не так відповідально, як це робили раніше. Бо тоді цього було так мало, а зараз все доступне.
Але найдорожче у таких заходах, перш за все, освітня та духовна складова, зазначила керівниця керівниця відділу культури, туризму та культурної спадщини Визирської сільради Катерина Кушнір.
Катерина Кушнір, керівниця відділу культури, туризму та культурної спадщини Визирської сільради
Зрозуміло, що сьогодні ми можемо посидіти в інтернеті, знайти необхідний матеріал, завантажити його. А тут, власне, історія цієї книги, як відбувалося книгодрукування в Україні, на яких станках це відбувалося.
Як нагадала Катерина Кушнір, ще одним з найприємніших моментів під час зустрічі було те, що всі охочі могли зробити відтиск сторінки стародавньої книги та лишити його собі на пам’ять.
Нагадаємо, що колективи Визирського БК взяли участь у XII Міжнародному фестивалі української культури «Відчуйте серцем Україну», що проходив в м. Рені Одеської області.
Автор: Сергій Бяков.