Цього року у південній півкулі був поганий урожай зернових через несприятливі погодні умови. Світовий ринок розраховував на українське зерно та кукурудзу. Протягом року сировина мала поступово експортуватися. У зв’язку з військовою агресією Росії на території нашої країни є загроза, що зерно вчасно не надійде на світові ринки. Експерти стверджують, якщо найближчим часом військова ситуація не стабілізується та посівна кампанія пройде зі збоями, це загрожує дефіцитом продовольчих товарів у всьому світі.
Сьогодні робота в полях небезпечна в умовах війни, але сільгоспвиробники намагаються за найменшої нагоди проводити всі необхідні весняні роботи, розповідає агроном, староста Першотравневого старостинського округу Василь Хміленко.
Василь Хміленко, староста Першотравневого старостинського округу
Хлібороби розуміють, що необхідно працювати в полі, щоб було чим годувати людей, забезпечити пайовиків усім необхідним. Тому деякі фермери, ще тиждень тому, коли була сприятлива погода, вже вийшли в поле і посіяли горох, овес, деякі вже внесли добрива. Але ситуація така, що деякі люди бояться виходити в поле. З осені засіяно озиму пшеницю, ячмінь та ріпак. Це приблизно 70% полів, вони у хорошому стані. Те, що залишилося, йтиме під льон, соняшник, проте трохи пізніше, коли буде тепліше. Але дуже важливо засіяні поля підгодувати азотними добривами.
Василь Хміленко розповів, що зазвичай фермери на цей час працюють з самого ранку весь день і навіть уночі, щоб швидко завершити всі необхідні роботи. Наразі час робіт обмежений комендантською годиною.
Василь Хміленко, староста Першотравневого старостинського округу
У аграріїв дуже багато роботи й не дивлячись на ситуацію, яка є, вони виходять у поле, намагаються їздити тракторами недовго та працювати у світловий день. Але всі налаштовані позитивно, що все буде зроблено вчасно. Я думаю, що фермери зроблять все можливе, щоб був хліб.
Сьогодні у Першотравневому старостинському окрузі Визирської громади працює близько 20 сільгоспвиробників. Це великі підприємства та дрібні приватні підприємці. Усі вони розуміють свою відповідальність, насамперед перед державою, бо треба виростити та зібрати врожай.
У Любопільському старостинському окрузі працівники фермерського господарства «Ніка» вже завершили всі роботи з підживлення озимої пшениці, ячменю та ріпаку. Керівник сільгосппідприємства, депутат Визирської сільради Юрій Никифоров пішов на фронт. Сьогодні його тимчасово заміняє агроном Микола Білаш, котрий залишився воювати на продовольчому фронті країни.
Микола Білаш, агроном ФГ «Ніка», депутат Визирської сільради
Залишається нам зараз посівна соняшника й потім обробка усіх полів від бур’янів та шкідників. З посівом у нас швидше за все буде проблема, тому що потрібне паливо, а його немає.
Сьогодні сільгоспвиробники не розуміють, як набувати необхідної хімії та насіння, оскільки порушена логістика цих товарів. Проблемою для аграріїв може стати наявність кадрів. Кваліфіковані трактористи й у мирний час у дефіциті, сьогодні ж, у період мобілізації, багато хто з них пішов воювати. Важливо, що ті, хто залишився, готові працювати за себе і за тих, хто нас захищає. Сьогодні кожен українець та українка роблять все можливе й неможливе на власному робочому місці, тож все буде Україна!
Авторка: Катерина Гончар.