Понад 40 камер відеоспостереження встановлено у найбільшому селі Визирської громади — Першотравневому. Це дозволяє постійно фіксувати те, що відбувається у населеному пункті, особливо у нічний час. У разі надзвичайної ситуації є можливість переглянути записи та з’ясувати, що сталося, та хто учасник тої чи іншої події. Коли почалася війна та постало питання про посилення заходів безпеки життя мешканців Першотравневого старостату, за моніторами відеокамер стали стежити безперервно.
Василь Хміленко, староста Першотравневого старостинського округу
Зібралася ініціативна група понад 100 осіб, які вирішили допомогти навести лад у своєму селі, щоб не було мародерів. Основне завдання нашої групи — це спостереження за відеокамерами, щоб можна було оперативно реагувати та викликати поліцію.
За інформацією Василя Хміленка, за час війни більшість тих, хто чергував у самообороні пішли на фронт воювати з російським агресором, або служити в територіальну оборону. Але й тих, хто залишився, достатньо, щоб здійснювати контроль за селами.
Василь Хміленко, староста Першотравневого старостинського округу
Цілодобове чергування у селі. У нас є бригади та є керівник групи. Ці бригади мають тісний зв’язок із поліцією, теробороною. Тому що ці структури мають відповідний статус та можливості.
Моряк Михайло Орлов повернувся з рейсу напередодні повномасштабного вторгнення російських військ на територію України. Він відразу записався до тероборони, куди вже була черга. В очікуванні виклику пішов добровольцем охороняти спокій рідного села.
Михайло Орлов, доброволець загону самооборони села Першотравневе
У нас щотижня змінюється графік, людей багато охочих. Приходять, є зв’язок — телефон, на який жителі можуть передати термінову інформацію. Мені здається спокійніше людям, коли вони знають, що село під наглядом і ніщо кримінальне не пройде безкарно.
Так і сталося. Кілька тижнів тому у Першотравневому вночі під час комендантської години було затримано людей, які зізналися у скоєнні правопорушення, розповів Визирський сільський голова Валерій Стоілакі. Щоб згладити свою провину, вони погодилися на волонтерських засадах розпочати низку робіт з доброустрою села.
Валерій Стоілакі, Визирський сільський голова
І вони зараз виконують «чорну» роботу. Чистять туалети, копають, прибирають, відпрацьовують.
Невідворотність покарання — це коли порушник достеменно знає, що буде покараний, вважає Василь Хміленко. І якщо молодих людей, які порушували комендантську годину, спочатку попереджали розійтися по хатах, то з п’яним автолюбителем, який вночі роз'їжджав по селу сталося за законом воєнного часу.
Василь Хміленко, староста Першотравневого старостинського округу
Викликали поліцію і поліція забрала документи та автомобіль, тепер ухвалюють рішення, що із цим порушником буде далі.
Василь Хміленко наголосив, загін самооборони села не є каральним органом. Він створений для захисту та допомоги мешканцям громади. Наприклад, нещодавно, за сприяння цих волонтерів, була терміново доставлена до лікарні вагітна жителька села, у якої почалися стрімкі пологи.
Василь Хміленко, староста Першотравневого старостинського округу
Вони виявляють ініціативу. Наприклад, зараз у групі наші хлопці кинули клич, щоб на Великдень посилити охорону села. Тепер чергуватимуть додаткові групи. Це свято, але люди готові витрачати свій особистий час, щоб у селі були мир та порядок.
Авторка: Катерина Гончар.