За прогнозами експертів цьогорічна посуха може стати найгіршою на європейському континенті за останні 500 років. Відсутність істотних опадів у Західній, Центральній та Південній Європі призвела до того, що деякі європейські країни вводять обмеження на використання води, а судноплавство на Рейні та Дунаї опинилося під загрозою. Сусідня з Україною Молдова оголосила надзвичайний стан з 3 серпня. Перед громадами ж Одеського району стоїть вдвічі складніше завдання: забезпечення взагалі населення водою та використання її альтернативних джерел, якщо виникне така потреба, розповідає очільник Визирської ОТГ Валерій Стоілакі.
Валерій Стоілакі, Визирський сільський голова
На даний час вода по населених пунктах є, свердловини працюють. Чому не вистачає води? Тому що люди наповнюють басейни, ставлять краплинний полив на городи. Відтак інколи не вистачає води на приготування їжі, прання й інші потреби.
У Визирській ОТГ з початку введення воєнного стану по всіх старостатах проводиться кропітка робота з пошуку альтернативних джерел та приведення до ладу всієї системи водозабеспечення, розповідають перший заступник Визирського сільського голови Олександр Токменінов та директор КП «Визирське Джерело» Олексій Богуш.
Олександр Токменінов, перший заступник Визирського сільського голови
Центральне водопостачання в нас є у всіх селах. Але з одеського водоканалу — лише у Визирці. Крім того, в нас є криниці, які нашим КП «Визирське джерело» були обстежені та проведені заходи, щоб вони мали функціонування.
Олексій Богуш, директор КП «Визирське джерело»
Було проведено роботу з виявлення альтернативних джерел водопостачання. По Визирці відпрацьовано сім джерел: цього достатньо, щоб люди були забезпечені водою. Минулого тижня ми зробили ремонт башти Рожновського у Любополі — це були висотні роботи. Люди результати вже відчувають по тиску води у системі.
У Дмитрівському та Кордонському старостатах ситуація з водозабезпеченням стабільна та контрольована. Тут заздалегідь було виконано всі необхідні ремонти, також ведеться робота з заміни насосів, розповідають місцеві старости Володимир Жердецький та Оксана Третякова.
Володимир Жердецький, староста Дмитрівського старостинського округу
У нас на території старостату два населених пункти: це села Дмитрівка та Бутівка. У Бутівці є одна артезіанська свердловина, у Дмитрівці — дві. Є в нас також централізоване водопостачання та криниці. Якщо не буде електроенергії — люди без води не залишаться.
Оксана Третякова, староста Кордонського старостинського округу
Працюють п’ять артезіанських свердловин. Три з них забезпечують Кордон та Мар’янівку, а дві — село Пшонянове. Це в нас окрема та зовсім інша гілка. Якихось масштабних перебоїв в нас немає. У нас всі нові труби, арт свердловин в нас достатньо, котрі забезпечують ці три населених пункти.
Зараз цінність чистої питної води зростає у рази, якщо подивитись у бік сусідньої Миколаївської області, де зараз у громадян до неї немає безперешкодного доступу. Тому керівництво Визирської громади просить жителів ОТГ буди максимально ощадливими до цього важливого для життя людини ресурсу.
Олексій Богуш, директор КП «Визирське джерело»
Звертаю увагу населення — зараз повсюдно спостерігаються перебої в енергосистемі. Але ми встановили захисну апаратуру й у нас насоси не горять. Але можливі тимчасові перебої.
Валерій Стоілакі, Визирський сільський голова
Я звертаюся до всієї громади — бережіть цей ресурс, бо води на все не вистачає! Свердловини працюють на межі та можуть зупинятися тому, що там просто не буде води. Воду використовуйте лише у правильному напрямку!