Сказ серед тварин реєструється у 150 країнах світу. Ця надзвичайно небезпечна хвороба, яка супроводжується тяжким ураженням центральної нервової системи та зазвичай закінчується летально, в Україні реєструється в усіх областях та природно-географічних зонах. Сказ поширений серед лисиць, вовків, єнотів, куниць, борсуків, кажанів. Оскільки зараз діє заборона на полювання — відсутній контрольований відстріл хижаків, в країні може спостерігатися зростання чисельності тварин, що є потенційно небезпечними для людини, як переносники сказу. Особливо у сільській місцевості треба бути уважним під час весняно-польових робіт, коли найчастіше відбуваються зустрічі з дикими тваринами, вважає завідувачка амбулаторії сімейної медицини села Визирка Ганна Масленнікова.
Ганна Масленнікова, завідувачка амбулаторії села Визирка
Сказ — це захворювання, яке передається від хворої тварини через слину чи укус. Розповсюдження відбувається через лисиць, але й собаки та кішки також часто переносять сказ. Вони можуть інфікуватись від диких тварин та принести сказ до своїх господарів. Якщо тварина покусала людину — треба негайно звернутись за медичною допомогою. Ми обробляємо рани та приймаємо рішення щодо введення антирабічної вакцини для профілактики сказу. Потім ми передаємо інформацію про тварину, яка покусала людину до епідеміологічного відділу у Доброслав, а там фахівці вже співпрацюють з ветеринарною службою.
Важливо знати, що поява диких тварин у населених пунктах, а особливо вдень — одна з характерних ознак їх захворювання на сказ. Вони втрачають обережність, з’являються в селах, місцях випасу й утримання худоби, нападають на людей та домашніх тварин. Якщо небажана зустріч з диким звіром відбулась з подряпинами та укусами — людині треба терміново зробити щеплення.
Ганна Масленнікова, завідувачка амбулаторії села Визирка
В нас у Визирській громаді є антирабічна вакцина «Індіраб». Вона індійського виробництва, гарної якості, ліцензована та не дає ніяких поствакцинальних реакцій.
Відповідальне ставлення людини до своїх домашніх тварин та пухнастих улюбленців, своєчасне щеплення їх проти сказу — теж є важливим профілактичним заходом.
Жительки Визирки Дар’я Горпинич та Ірина Семенчук прихильниці своєчасних заходів.
Дар’я Горпинич, жителька Визирки
В мене є котики та маленька собачка. Ми робимо кожен рік щеплення від сказу. Дуже важливо у сільській місцевості щепити своїх тварин від сказу, щоб убезпечити свою родину і взагалі оточення.
Ірина Семенчук, жителька Визирки
В мене є маленький котик. Ми його вже щепили та й надалі будемо це робити. Так, я впевнена, що після щеплення мого улюбленця він не принесе додому цю інфекцію.
Лише за три неповні місяці 2023 року до амбулаторії сімейної медицини села Визирка звернулося шість людей з укусами тварин. Їм було проведено профілактичне щеплення від сказу.
Ганна Масленнікова, завідувачка амбулаторії села Визирка
Колись це була важка схема: 40 ін’єкцій у живіт. Зараз все інакше — є 4 дози вакцини, які вводяться кожні 7 днів протягом місяця. А п’ята доза потрібна лише у випадку, якщо сказ було підтверджено у тварини. Рекомендована вона й через рік, як ревакцинація. Ця вакцина оновлена, ефективна й безпечна.
Пам’ятайте, щоб вберегти себе та своїх близьких від сказу, ніколи не підбирайте на вулиці навіть на вигляд здорових бездоглядних тварин. Також слід уникати зайвого контакту з тваринами. У першу чергу це стосується дітей.