Наявність укриття — це основна умова для проведення очного навчання дітей в українських закладах освіти. Таке укриття було відкрито на початку 2024 року в одній з гімназій Визирської громади. Тому з березня тут діти мали змогу зайти у просторі класи та сісти за парти.
Людмила Чернега, директорка гімназії
Мале покриття інтернету було в дітей та вчителів, були невеликі складнощі, але ми працювали дистанційно, використовували різні форми роботи, працювали з батьками. З нами поруч завжди був відділ освіти та сільська рада. Особливо хочу подякувати сільському голові Валерію Стоілакі, який робив все можливе, щоб пришвидшити ремонтні роботи нашого укриття.
Приміщенням для облаштування бомбосховища тут обрали цокольний поверх навчального закладу, який потребував відповідного облаштування та ремонту, щоб там могли годинами перебувати діти, без шкоди для їх емоційного стану та здоров’я.
Людмила Чернега, директорка гімназії
У нас в навчальному закладі 58 школярів та 11 дошкільнят. Ви бачите, що ми забезпечили майже всі умови для навчання в найпростішому укритті. Коли переривається навчальний процес, тому що звучить повітряна тривога, тут буде комфортно навчатися.
Дітям проводили відповідний інструктаж, як швидко, дружно, без паніки перейти в укриття під час тривоги. Якщо для дошкільнят це ще викликає деякі труднощі, то старші діти ставляться до справи серйозно і виконують усі рекомендації вчителів.
Івана Бурлакова, учениця 9 класу
Якщо чутно звуки сирени, діти збираються. Є деякі, хто біжить, але є й виховані учні, які чекають на вчителя і йдуть разом. Особливих правил немає, але в сховище у кожного класу своє місце.
Людмила Чернега, директорка гімназії
Ми плануємо і далі з дітьми працювати у цьому напрямку детальніше. Бо ці діти це українці, які будуть у майбутньому підіймати нашу Україну, тому вони повинні розуміти, що це сьогодні за стан, дуже складний воєнний час. Ми повинні працювати з ними щодо цього.
Сховище має велику площу, понад 500 м². Звісно, зробити тут вентиляцію, провести електрику та інші комунікації, облаштувати санвузли, відремонтувати стіни, підлогу потребувало певних коштів та часу. Але депутатський корпус і керівництво сільради доклало всіх зусиль, щоб укриття запрацювало.
Валерій Стоілакі, Визирський сільський голова
Батьки, діти яких не ходили до школи, приходили з питанням, коли вже ви це зробите. Ми казали, що треба мати терпіння, бо це великий обсяг робіт, треба виконати багато чого, бо цей підвал був у поганому стані. Але коли ми все зробили й батьки побачили, то зраділи, що їх діти зможуть перебувати тут у безпечних умовах.
За два останні воєнні роки у Визирській громаді було збудовано три найпростіші укриття біля шкіл та два облаштовано у цокольних поверхах будівель. Ще одне укриття будується у центральній садибі громади. Усі споруди мають подвійне призначення, бо вони можуть використовуватися для навчання у гуртках, студіях творчості та спортивних секціях.