Нові правила видачі посвідчення водія в Україні мають за мету підвищити якість навчання майбутніх кермувальників. Про це детально розповів під час пресконференції начальник Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Київській області Микола Горбонос.
Фахівець пояснив, що Міністерство внутрішніх справ України 22 травня 2020 року наказом N408 затвердило зміни щодо прийому практичного іспиту. 17 липня 2020 року наказ набрав чинності. Відтоді сервісні центри МВС приймають іспит з водіння виключно у два етапи з обов’язковою відеофіксацією процесу іспиту. І якщо раніше від відеофіксації кандидат у водії міг відмовитися, то за новими правилами, у разі незгоди з фіксацією, іспит не проводитиметься.
Ще одним нововведенням запроваджені часові рамки практичного тестування. Донедавна загальна тривалість практичної частини іспиту для отримання посвідчення водія становила до 15 хвилин. Тепер іспит має тривати щонайменше пів години, а максимально — до години: іспит на автодромі розрахований на 10 хвилин, а в міських умовах не менш ніж на 20 хвилин. Відповідно до цих вимог іспит з практичної частини істотно змінився і став ретельнішим та якіснішим.
А відтак слухачам автошкіл необхідно ретельно готуватися до іспиту з водіння і не сподіватися на щасливий випадок. Для успішного складання іспитів на право керування транспортним засобом мінімальний теоретичний навчальний курс в автошколі становить 100 навчальних годин (по 45 хвилин), а курс із водіння повинен бути не менше 40 годин.
Крім того, додав Горбонос, наказом № 408 передбачено, що фото- і відеофіксація практичного іспиту відбувається від початку кожного іспиту та триває безперервно аж до його закінчення. Так врегульовано питання щодо оскарження результатів іспитів: це можна зробити протягом десяти робочих днів після його складання, використавши відеозапис як доказовий матеріал.
Деякі нововведення впливають і на викладацьку діяльність інструкторів автошкіл. Адже погані результати складених з першого, або з другого разу іспитів в сервісних центрах МВС випускниками автошкіл свідчитимуть про прогалини в педагогічному складі навчального закладу з підготовки та перепідготовки водіїв і, як наслідок, на атестацію інструкторів. Тому така своєрідна конкуренція на ринку надання послуг автошколами залишить лише найкваліфікованіших фахівців та найрейтинговіші школи.
Змін у прийомі теоретичної частини не відбулося. Як і раніше, іспит складається з 20 запитань і з 2017 року теж проходить з відеофіксацією процесу. Допускається не більше двох помилок. У разі, якщо неправильних відповідей більше, іспит вважається не зданим і учень приходить на повторний іспит через 5 днів на 6-й, не враховуючи дня здачі попереднього. До екзамену з водіння допускаються кандидати у кермувальники лише після успішного складання теорії.
Також начальник РСЦ ГСЦ МВС в Київській області нагадав, що у зв’язку із запровадженням інших часових відрізків на прийняття іспиту з водіння і карантинними обмеженнями, діє обов’язкова попередня особиста реєстрація громадян в електронній черзі на отримання послуг в сервісних центрах МВС з отримання та обміну посвідчення водія, а також реєстрації/перереєстрації транспортного засобу — для уникнення скупчення великої кількості людей в приміщеннях. У зв’язку з цим спроможність сервісних центрів МВС з травня 2020 року суттєво знизилася і нині, наприклад, в деяких ТСЦ МВС Київщини спостерігаються черги на кілька днів наперед з бажаючих здати екзамени і отримати посвідчення водія.
Зареєструватися на прийом до сервісних центрів будь-якої області можна через спеціальний функціонал на сайті Головного сервісного центру МВС «Запис в Е-чергу» — до ТСЦ, які оснащені системою електронної черги, та у телефонному режимі — до тих центрів, де такої черги не передбачено. Онлайн-система під час заповнення спеціальної форми сама повідомить користувачу варіанти можливого запису.
Також в майже будь-якому регіональному сервісному центрі ГСЦ МВС діє своєрідний контакт-центр, завдяки роботі якого потенційні клієнти сервісних центрів можуть не лише записатися в онлайн-чергу на отримання послуг, а й отримати усю необхідну інформацію та вичерпну фахову консультацію і допомогу спеціалістів.
За матеріалами Територіального сервісного центру № 5147 РСЦ ГСЦ в Одеській області.