Проблема працевлаштування, як і раніше, актуальна в сільській місцевості. Села Визирської сільради розташовані поруч з Одесою, тому частина місцевого населення працевлаштована в місті.
Софія, жителька Першотравневого
Де молодь буде працювати? Зазвичай у місті. У нас — хіба що в магазині. Але скільки тих магазинів у нас? Раніше була птахофабрика, у людей робота була.
Роман, житель Першотравневого
Працюють, хто як, хтось бігає по наймах, підробляє, стабільності такої немає. В мене, наприклад, однозначно.
Сергій, житель Першотравневого
Я вчуся на зварювальника в технікумі. Я думав за кордон їхати.
У зв’язку з жорстким карантином, який було введено на початку року, та відповідними обмеженнями, що пов’язані з епідемією COVID-19, кількість вакансій, якими володіє Центр зайнятості в Доброславі, зменшилася.
Валентин Ковбаско, директор Лиманської районної філії Одеського ОЦЗ
Майже вдвічі збільшилася кількість людей, які залишилися без роботи, та майже вдвічі зменшилася кількість вакансій. Якщо раніше ми на одну вакансію мали одного безробітного, тепер на одну вакансію ми маємо трьох безробітних.
Він підкреслив, що люди з вищою освітою, фахівці своєї справи, зазвичай без роботи не залишаються. Сьогодні є великий попит на лікарів, медичних сестер, аптечних працівників, вчителів, особливо іноземних мов. Люди, що не мають освіти, завжди можуть працевлаштуватися на фізично трудомісткі роботи — у більшості випадків необхідні працівники з доброустрою, водії, трактористи.
Керівник Лиманського центру зайнятості також розповів, що у зв’язку з неможливістю вести повноцінну діяльність в умовах карантину, у 2020 році багато роботодавців стали перед фактом необхідності скорочення персоналу. І задля того, щоб підприємці не залишилися сам на сам з цією проблемою, уряд прийняв ряд розпоряджень, в тому числі й часткової допомоги по безробіттю з метою недопущення звільнення працівників. Фахівці Центру їм активно в цьому допомагали. Протягом року сюди звернулося 208 підприємств та ФОП за допомогою з виплати компенсацій. Їм сплатили за рік понад 3,5 млн грн.
Валентин Ковбаско нагадав також, що до кінця січня в Центр зайнятості треба подати звіт про виконання квоти на працевлаштування умовно неконкурентоспроможних людей. Це стосується організацій, де працевлаштовані вісім та більше осіб. Якщо відомство такий звіт не отримає, це може бути приводом для того, щоб до підприємця прийшли з перевіркою фахівці інспекції праці.
Крім того, за результатами адміністративно-територіальної реформи та укрупнення районів, після чого ОТГ стали відповідальні за ведення звітності про працевлаштування, керівники громад, якщо в них виникає вакансія, повинні протягом трьох днів направити форму № 3-ПН у Центр зайнятості, додав керівник.
Він підкреслив, що в період карантину, який в Україні ввели у січні, Центр зайнятості працює у звичайному режимі, з дотриманням всіх норм протиепідеміологічної безпеки.
Авторка: Катерина Гончар.