В окремих випадках пенсійні виплати деяким українцям можуть правомірно урізати навіть наполовину. Це передбачено в статті 50 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а також в Розділі IX Закону «Про виконавче провадження», передає «Обозреватель».
Коли пенсіонер — боржник
Підставою для стягнення частини пенсії можуть бути:
Іншими словами, якщо пенсіонер вчасно не сплатив кредит, аліменти, штраф за порушення ПДР, не відшкодував завдані збитки й т. п., то Пенсійний фонд на підставі рішення виконавчої служби або приватного виконавця буде списувати заборгованість по пенсії до повного погашення. Однак таке стягнення буде застосовуватися тільки в тому випадку, якщо у боржника немає ніяких коштів на рахунках в банках, або відсутнє майно, достатнє для покриття боргів в повному обсязі.
З пенсії в таких випадках може бути відраховано:
Про відкриття виконавчого провадження виконавець зобов’язаний повідомити як стягувачу, так і боржнику — шляхом надсилання рекомендованим листом постанови про відкриття виконавчого провадження. При цьому згода боржника на звернення стягнення на його пенсію не має ніякого юридичного значення, оскільки рішення судів у разі їх невиконання боржником виконуються в примусовому порядку.
Працюючий пенсіонер — урізана пенсія
Виплати пенсіонеру, який після виходу на заслужений відпочинок працевлаштувався або вирішив зайнятися підприємницькою діяльністю, але не повідомив про це Пенсійний фонд, можуть бути урізані через щомісячні відрахування. Йдеться про ті випадки, коли мала місце переплата пенсій.
Як інформують в Пенсійному фонді, однією з основних причин виникнення переплат пенсій з вини пенсіонера є несвоєчасне повідомлення про своє працевлаштування. Якщо пенсіонер працює, це впливає на його право на доплати, надбавки й підвищення.
Зокрема, коли пенсіонер влаштовується на роботу, йому не передбачений перерахунок пенсії в разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, для розрахунку мінімального розміру пенсії або доплати за понаднормовий страховий стаж. Відповідно, якщо пенсіонер не повідомив про своє працевлаштування і пенсія йому була виплачена з урахуванням проведеної із зазначеної причини індексації, з такої пенсії буде виконано відрахування на суму індексації.
Також, непрацюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні дітей до 18 років, встановлюється надбавка в розмірі 150,00 грн. У разі працевлаштування отримувача пенсії виплата зазначеної надбавки припиняється. А ось якщо непрацюючий пенсіонер, який отримує пенсію за вислугою років, влаштовується на роботу за фахом, що дає право на призначення даного виду пенсії, то виплата пенсії йому взагалі повинна припинитися.
Чиновники ПФУ нагадують, що при призначенні (перерахунку) пенсії особі повідомляється про обов’язок в разі працевлаштування надати дані про це в органи Пенсійного фонду протягом 10 днів. Якщо пенсіонер самостійно не повідомляє про даний факт, про нього все одно стане відомо, оскільки систематично здійснюється звірка даних з державними реєстрами загальнообов’язкового державного соцстрахування і виявляється факт працевлаштування.
Повернути переплату пенсії можна добровільно, подавши до органів Пенсійного фонду відповідну заяву або перерахувавши зайву отриману пенсію на рахунок територіального органу фонду. В іншому випадку питання стягнення коштів буде вирішуватися через суд.