Рішенням Генеральної Асамблеї ООН від 19-го грудня 2011-го року (резолюція № 66/127), 15 червня відзначається Всесвітній день захисту людей похилого віку. Літні люди, не дивлячись на їхній багатий досвід, відмінні професійні навички та мудрість, нерідко опиняються за межею бідності, незатребувані суспільством по справедливості і набутої вікової гідності.
В населених пунктах об’єднаних територіальних громад, розташованих на території колишнього Лиманського району, мешкає понад 16 тисяч людей, які перебувають на заслуженому відпочинку. На їхні плечі ліг тягар Другої світової війни та післявоєнні роки розбудови. Це в переважній більшості люди, яким потрібна не лише фінансова, медична допомога, але і лагідне, чуйне ставлення до них. Вислухати розповідь людини похилого віку про її горе, негаразди — багато значить в її нелегкому житті. І про це завжди мають пам’ятати чиновники, працівники соціальних служб і врешті-решт звичайні громадяни.
Забезпечення пенсіонерів, інвалідів, ветеранів усіма видами соціальної допомоги нині ще не відповідає потребам цих поважних людей. Їм вкрай потрібна підтримка в першу чергу тих, хто живе з ними поруч. Сьогоднішнє ставлення до людей похилого віку — це ставлення до особистого майбутнього.
Центр ветеранської роботи тепер вже перенесений у первинні ланки при новостворених об’єднаних територіальних громадах. І все ж, слід віддати належне районній раді ветеранів, її громадським формуванням, які й в минулі роки продуктивно діяли на території Лиманщини.
Розповів про роботу ветеранського загалу щодо захисту літніх людей, про бачення завдань ветеранського руху в нових умовах його існування голова вже колишньої районної ради ветеранів, Почесний ветеран України Микола Іванович Гавриленко.
Микола Гавриленко, Почесний ветеран України
33 роки проіснувала районна організація ветеранів у складі 28-ми її сільських та селищних осередків. Протягом чималого періоду організація була однією з кращих на Одещині. За пройдені роки вона мала як повне порозуміння та тісну співпрацю з органами влади, так і цілковиту їхню відсутність.
Зупинюся на ветеранській діяльності лише за минулий рік. Торік нашими волонтерами, соціальними, медичними працівниками, разом з представниками місцевої влади, були проведені подворові обстеження матеріально-побутових умов проживання ветеранів війни, сімей загиблих воїнів. Ними були з’ясовані їхній рівень життя, індивідуальні потреби тощо. За результатами проведеної роботи різними органами місцевої влади, бізнесовими структурами людям поважного віку різних категорій була надана матеріальна допомога на суму 5 092 475 грн.
Згідно з розпорядженням на той час Лиманської райдержадміністрації, ветеранам-фронтовикам була встановлена і щомісячна стипендія у розмірі 500 грн. Надавалася щомісячна фінансова допомога громадянам, яким виповнилося 90 і більше років також у розмірі 500 грн.
Чималі суми коштів владними структурами району виділялися сивочолим землякам до Міжнародного дня людей похилого віку, Дня ветерана, Дня партизанської слави, Дня Перемоги та інших міжнародних та державних дат. Крім цього, надавалася фінансова допомога на передплату місцевих та республіканських друкованих засобів масової інформації.
Стимулювалася діяльність сільських закладів культури, спорту щодо залучення людей старшого віку до занять в гуртках художньої самодіяльності, масових фізкультурних заходах. Звичайно, все це робилося з погляду на загальний стан здоров’я літніх людей.
Районна рада ветеранів, її первинні ланки на місцях прагнули зробити усе від них залежне, домагалися, щоб кожний сивочолий воїн був соціально захищеним.
Слід також сказати, що у людей похилого віку ще два-три роки тому були оптимістичні надії щодо поліпшення соціальних стандартів життя: вони сподівалися на встановлення гідного мінімального рівня пенсій. Ще донедавна на найвищому рівні йшлося про звільнення їх від квартплати та оплати комунальних послуг (до речі в багатьох країнах СНД така практика давно існує). А нині більшість з них проживає за межею бідності.
Старше покоління могло б зрозуміти владу, що при проблемах в нашій економіці, нині важко знайти кошти на гідні їхній праці пенсії, інші фінансові виплати. Як люди, що побудували державу, вони дуже добре знають ціну праці. І тому не розуміють, на чому ґрунтуються захмарні зарплати державних службовців високого рангу, депутатів, керівників деяких державних установ, членів наглядових рад при державних підприємствах. І це тоді, коли переважна більшість з них на сьогодні ледве зводить кінці з кінцями й перебуває у стані психологічного стресу.
У світлі нових вимог, як відомо, тепер базовий ветеранський осередок буде іменуватися громадською організацією ветеранів тієї чи іншої ОТГ. Хочеться сподіватися, що ці структури, як і в минулі роки, будуть пильно стояти на сторожі соціального захисту усіх людей похилого віку, вестимуть всебічну діяльність на користь людям старшого покоління.
Розмову записав: Іван Ільчук.
За матеріалами газети «Слава хлібороба» № 23 (9875).