Порівняно ще недавно, десь років 60 тому, колорадського жука не було в українській фауні. Перші вогнища цього небезпечного шкідника з роками були виявлені у Львівській області. Колорадський жук — один з найдосконаліших шкідників будь-коли створених фантазією природи. За сезон він, не дуже напружуючись, може знищити одну третину врожаю картоплі. Але якогось прогресу у віднайдені кардинальних методів знешкодження колорадського жука на даний час немає. Відповідно, почуває він себе на городах досить комфортно, продовжуючи чинити шкоду родині пасльонових і, в першу чергу, картоплі.
Про деякі важливі моменти боротьби з колорадським жуком розповів досвідчений фахівець, колишній керівник районної агрохімічної лабораторії Георгій Володимирович Берило.
Георгій Берило, колишній керівник районної агрохімічної лабораторії
Найбільша проблема пов’язана з цим шкідником, є його біологічна особливість. Колорадський жук напрочуд пластичний до умов, у яких йому доводиться існувати. Шкідник, якщо не спроможний пристосуватися до застосованого препарату, то по-простонародному «залягає в сплячку», яка може продовжуватися до трьох років. Після чого прокидається і може далі продовжувати свою «чорну» справу, відроджуючи нову популяцію, яка вже має ген стійкості до використаного проти неї пестициду. Тож слід частіше проводити ротацію хімічних засобів захисту картоплі.
Як відомо, бадиллям картоплі активно харчуються не тільки дорослі жуки, але і їхні личинки. Саме з личинками шкідника боротися значно легше. Тому друга порада буде такою: щоб обробка отрутохімікатами була максимально ефективною, намагайтеся вловити момент, коли на листках картоплі з’являться перші личинки шкідника. Використовуючи той чи інший хімпрепарат, обов’язково зверніть увагу на терміни його придатності, адже від цього також залежить ефективність обробітку посівів картоплі.
Потрібно звернути увагу і на той факт, що на українському ринку засобів захисту рослин трапляється чимало підробок. Тому будьте уважні при купівлі препаратів. Вони повинні бути фірмові й мати про це відповідну позначку на етикетці та інструкцію щодо застосування. На допомогу в цьому плані може прийти журнал «Захист рослин», який щорічно у своєму січневому номері публікує перелік фірмових препаратів, рекомендованих до застосування в поточному році.
Розповідь записав: Іван Рафальський.
За матеріалами газети «Слава хлібороба» № 25 (9 877).