В минулому спеціаліст з питань охорони праці та техніки безпеки, інженер за освітою — мешканець Доброслава — Віктор Сурженко розповів про законодавство щодо утилізації твердих відходів.
Віктор Сурженко, спеціаліст з питань охорони праці та техніки безпеки
Відповідно до ст. 30 та 33 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст. 21 Закону «Про відходи» практично усі функції щодо регулювання відносин у сфері поводження із відходами, у тому числі з особливо небезпечними, належати до компетенції органів місцевого самоврядування. Влада, зважаючи на актуальність піднятої теми, має в плановому порядку подбати про встановлення в населених пунктах контейнерів і для роздільного збору небезпечних відходів: люмінесцентних ламп, батарейок, термометрів, акумуляторів та організувати їх регулярне вивезення та утилізацію.
Проте, за словами Віктора Сурженка, в місцевих громадах до цієї важливої роботи практично не приступали, хоч є усі можливості скористатися досвідом сусідніх з нами європейських країн.
Віктор Сурженко, спеціаліст з питань охорони праці та техніки безпеки
Хочу наголосити увагу ще на тому, що люмінесцентні лампи, які, зокрема, віднесені до вкрай небезпечних відходів, оскільки містять свинець, ртуть, кадмій, нікель, марганець та інші хімічні елементи, які дуже довгий час залишаються активними та мають шкідливий вплив на живі організми, в тому числі на людину, здатні накопичуватися в їх тканинах, викликаючи ряд захворювань (термін розкладання шкідливих речовин — 200 років). Одна енергозберігальна лампа містить від 3 до 5 мг ртуті й несе загрозу здоров’ю людини, а їх використовують тисячами.
Тому в повний зріст стає актуальна проблема роздільного збирання твердих побутових відходів (ТПВ). Медики європейських країн попереджають про загальний негативний вплив енергоощадних ламп на людський організм.
Віктор Сурженко, спеціаліст з питань охорони праці та техніки безпеки
Німецький лікар та спеціаліст з проблем впливу освітлення на здоров’я людини Олександр Вунш попереджає про значний ризик негативних наслідків при використанні енергоощадних ламп. Ця лампа, на думку експерта, небезпечна, оскільки вона може призвести до гормональних змін в організмі. Крім того, при порушенні правил експлуатації цих ламп, можуть розвиватися практично будь-які захворювання притаманні сучасному суспільству: серцево-судинні, діабет, остеопороз, порушення імунної системи, підвищується ризик онкозахворювань. Крім того, за дослідженнями Британської асоціації вчених, використання енергоощадних ламп може загострити вже наявні у людини захворювання.
Сучасні технології принесли людству не лише блага цивілізації, але й величезну кількість проблем, які потребують свого вирішення в найближчому майбутньому, в тому числі й утилізація твердих небезпечних відходів.
Нагадаємо, що в адмінприміщенні Доброславської ОТГ відбулася розширена апаратна нарада, на якій розглянули курс для кухарів навчальних закладів громади.
Автор: Іван Рафальський.
За матеріалами газети «Слава хлібороба» № 40 (9 895).