Зразкова пташниця
Ганна Костянтинівна Шевченко має 77 років, але не зважаючи на свій похилий вік — продовжує працювати врівні з усіма колгоспниками колгоспу «Комінтерн».
Другий рік вона доглядає колгоспну птахоферму, яку їй довелося відновлювати з приплоду власної квочки. Зараз тут птиці 150 штук курей і качок.
Крім роботи на птахофермі вона ще й хліб пече та варе їсти трактористам.
В цьому році нею вироблено вже понад 200 трудоднів.
Д. ЗІНОВКІН
Пробують та куштують
В колгоспах району зараз проходить збирання винограду й переробка його на вино.
Крім тих, шо працюють на цій роботі, сюди щодня приходить багато сторонніх осіб, «любителів» попробувати та покуштувати.
Серед них — підлітки, не мало — й дорослих. Всі пробують, їдять, об'їдаються; всі куштують, п’ють, напиваються.
Це явище вважається за цілком нормальне й звичайне, а коли підрахувати його лише в одному колгоспі, за день в один центнер не вбереш. А за весь час, а по всіх колгоспах: тонни винограду, декалітри й бочки вина, сотні тисяч карбованців прибутків, що марно розтринькуються, зменшуючи вартість трудодня колгоспника.
Керівники колгоспів, замість того щоб припинити розтягування соціалістичної власності, яка є священна й недоторкана, обмежуються спостеріганням цього, а іноді самі показують негарний приклад.
На ваше здивування такому злочинові тут можуть відповісти; «Це ж наше, колгоспне! Тільки й нашого, що попробуємо»!
Треба негайно припинити розтринькування колгоспного добра і встановити суворий контроль на збиранні й переробці винограду.
В. СТЕПОВИЙ
Сонячна система
Сонце — це величезна, гаряча куля. Температура його поверхні досягає 6.000 градусів. При такій жарі всі речовини перетворюються в пар, в газ. Звідси, Сонце — це куля, що складається з розпеченого газу. Тому воно світить і гріє.
Земля — теж куля, але темна, холодна і в 1,3 мільйона раз менша, ніж Сонце. Різниця в розмірі між Сонцем і Землею така, як між головою людини і булавочною голівкою. Здається ж Сонце маленьким тому, що воно віддалене від нас на 149 мільйонів кілометрів.
Земля весь час рухається навколо Сонця. Рухаються навколо Сонця, на різному віддаленні від нього, ще й другі кулі, такі ж темні і холодні, як Земля. Їх освітлює і огріває Сонце. Вони називаються планетами. Земля — одна з планет.
У планет єсть імена. Ось вони, перераховані в порядку віддалення планет від Сонця: Меркурій, Венера, Земля, Марс, Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун, Плутон. Ближче всіх до Сонця Меркурій. На ньому завжди спека, при якій плавлятьсь свинець і олово. Остання планета Плутон в 40 раз далі від Сонця, ніж Земля. На такому віддаленні Сонце здається лише яскравою зіркою. Надзвичайно жорстокий мороз сковує мертву поверхню цієї планети.
Деякі планети, освітлені Сонцем, добре видно. Так, Юпітер уявляєтся на нічному небі великою жовтою зіркою. Іноді вранці і ввечері буває видно Венеру.
Навколо Землі рухається Місяць. Він в 50 раз менший Землі і віддалений від неї на 384,000 кілометрів. Місяць — теж холодна і темна куля. Виглядає він світлим тому, що його освітлює Сонце.
Між шляхами Марса і Юпітера рухаються навколо Сонця тисячі малих планет. Поперечник самої більшої з них рівняється всього декільком сотням кілометрів. Крім планет, навколо Сонця рухаються ще сотні тисяч комет. Рухаючись, вони то сильно наближаються до Сонця, то сильно віддаляються від нього. За кометою тягнеться світла полоса з газу — «хвіст» — довжиною в сотні тисяч і мільйони кілометрів. В міжпланетному просторі рухається багато каміння.
Іноді вони зустрічаються з нашою Землею, з величезною швидкістю врізаються в повітря і при цьому так нагріваються, що починають світитись. Звичайно їх називають падаючими зірками. Але насправді це розпечене каміння. Найбільш великі з них іноді не встигають згоріти в повітрі і падають на землю.
— Сонце зі своєю численною сім'єю — планетами, їх місяцями і кометами — називається Сонячною системою.
(Календар 1945 р.)