Навушники — невіддільний атрибут сучасної людини. Однак лікарі-отоларингологи б’ють на сполох — туговухість молодіє саме завдяки модним гаджетам. Якщо раніше зі скаргами на зниження слуху зверталися в основному люди після 45, то зараз все молодше і молодше.
Як уберегти слух? Як обрати безпечні навушники та правильний рівень гучності? Чи можна повернути гостроту слуху? На ці та інші питання відповіла лікарка-оториноларинголог Аліна Друмова.
— Чи може тривале прослуховування музики на високій гучності вплинути на якість слуху?
Аліна Друмова, лікарка-оториноларинголог
Так, тривале прослуховування голосної музики в навушниках (особливо внутрішньоканальних) призводить до поступового зниження слуху. У людини виникає хронічна акустична травма, відразу вона не побачить погіршення, але надалі це буде проявлятися.
— Який рівень гучності вважається безпечним?
Аліна Друмова, лікарка-оториноларинголог
В цілому навушники подають гучність від 90 до 140 децибелів. Внутрішньоканальні навушники — це максимум 100 децибелів, накладні 120, професійні навушники, які використовуються на студіях звукозапису, можуть подавати до 140 децибелів. Але при 140 децибелах у людини вже перевищується поріг больової чутливості. Природно, у кожного свій комфортний рівень сприйняття гучності. Все пізнається в порівнянні. Наприклад, рівень шуму лісу — це 10-20 децибелів, шум тихої вулиці, розмовна мова — 40-60, гучний рух на жвавій вулиці в місті, дитячий крик може сягнути 80 децибелів, гучна дискотека — 100-110, шум злітаючого літака — 140 децибелів. Все, що вище, перевищує больовий поріг, приносить дискомфорт. У навушниках, крім гучності, враховується маленька відстань від вуха до приладу. Тривала дія гучних звуків на слуховий аналізатор надає шкідливу дію, згодом слух знижується.
— Як можна запобігти такому пошкодженню?
Аліна Друмова, лікарка-оториноларинголог
На багатьох смартфонах можна самостійно виставити обмеження по інтенсивності звуку. Знайдіть таку опцію, визначитеся з комфортною гучністю і зафіксуйте її. В ЄС, наприклад, взагалі розроблені норми, вони завчасно виставлені в гаджетах, перевищити їх не можна.
— Чи потрібно якось обробляти навушники?
Аліна Друмова, лікарка-оториноларинголог
Обов’язково! Особливо у зв’язку з тим, що зараз більшість навушників — внутрішньоканальні. Прямо пропорційно новим гаджетам зросла і частота звернень з зовнішніми отитами. Регулярно протирайте навушники антисептиком.
— Якщо слух все ж погіршився, його можна відновити?
Аліна Друмова, лікарка-оториноларинголог
Втрату слуху, пов’язану з тривалим використанням навушників, відновити дуже складно. Зниження відбувається дуже повільно, досить тривалий час, маленькими кроками, його часто не помічають, а коли усвідомлюють, то вже немає можливості допомогти. Якщо ви помітили, що слух змінюється, перестаньте користуватися навушниками та зверніться до лікаря.
Нагадаємо, чи потрібно сповіщати про захворювання на туберкульоз на роботі, які права та обов’язки в разі зіткнення з туберкульозом, чи потрібно обробляти приміщення?
За матеріалами «Перший міський. Одеса».