- На сьогодні створення громад і та реформа, яка проводиться, має різні показники. Чому?
Як ми бачимо, в більшості своїй, об'єднання безболісно та успішно відбулося для тих громад, які взяли за основу районні центри з уже сформованою структурою. Там зберігся і кадровий потенціал. В іншому випадку громада стоїть перед серйозним викликом: і в пошуку кваліфікованого менеджменту, і шляхів формування своїх бюджетів. Одеський регіон володіє колосальним потенціалом для розвитку. Настав час змінювати реалії і завдяки децентралізації такі можливості зараз відкриті.
- Побажання тим громадам, які тільки стають на шлях об'єднання?
Актуальне питання для громад сьогодні - це люди і кадри. Необхідно спеціально навчати персонал, щоб він користувався тими можливостями, тими проектами і тими результатами, які вже зараз лежать на поверхні. Необхідні виконавці та публічні адміністратори, які будуть втілювати ці проекти. Статус ОТГ - це додаткові можливості, повноваження і відповідальність. Хочу зазначити, що в децентралізації мова йде про перерозподіл ресурсів. Ті громади, які не встигнуть об'єднатися будуть схильні, як це виходить з інтерв'ю Міністерства регіонального розвитку, до примусової децентралізації та об'єднання. Важливо розуміти, що громади отримують додаткові преференції. Це адресні субвенції Мінрегіону на розвиток ОТГ. Це права в розпорядженні землею і суб'єктності міжнародних запозичень і міжнародної технічної допомоги. Всіма цими можливостями потрібно вміти користуватися. Я впевнений, що де б не перебувала громада - в Лиманському районі або на Дністрі - вона володіє потужними й серйозними інструментами для свого розвитку.
- У чому слабке місце?
Людський фактор. Усі люди всюди однакові. І нехай в тебе буде навіть діамантове дерево, але якщо ти за собою не забереш сміття, ніхто це за тебе не зробить. Це той нескінченний процес підвищення рівня соціальної усвідомленості та відповідальності.
- Ваші побажання тим громадам, які братимуть участь у виборах?
Беручи участь у виборах, потрібно розуміти що команда управлінців, менеджменту повинна бути супер-професійною, тому що часу на навчання вже немає. І друге: потрібно розуміти що крім додаткових повноважень, громада отримує і додаткову відповідальність. Тому що питання охорони здоров'я, освіти і культури лягають на плечі громади. Так, безперечно, це крок до Європи. Але це дуже відповідальний крок.
- Адміністративний шлях об'єднання тих громад, які ще не об'єдналися, які має перспективи?
Я є професором Одеського економічного університету, і ми готові надати будь-яку методологічну допомогу з будь-яких питань всім громадам, які цього прагнуть. Не можна виключати, що такий процес буде неспокійним. Але важливо допомогти таким громадам об'єднатися і навчити їх правильно користуватися новими повноваженнями й новими можливостями.
Юрій Маслов, директор Асоціації місцевого самоврядування стратегії "ЄС - Дунайський регіон".