Визирська громада розпочинає свою історію з 2015 року. На той час вона повинна була складатися із 4 сільрад: Визирської, Першотравневої, Любопільської, Сичавської та однієї селищної - Новобілярської. За декілька років два населених пункти відклали свою участь в об'єднанні.
В результаті, у 2018 році, Визирська ОТГ у складі Визирки, Любополю та Першотравневого, дочекалася перших виборів у грудні. Та вони, на жаль, не відбулися. Через введення військового стану ЦВК перенесла їх.
Вже у 2019 році стала відома остаточна дата перших місцевих виборів: 30 червня. До цього дня громада йшла довгих 4 роки… Та все ж не обійшлося без труднощів, які тривають і досі.
ЦВК було затверджено склад ОТГ з центром у Визирці. Підставами для цього рішення став той факт, що дане село є спроможним і має змогу запросити інші населені пункти до об'єднання в громаду. У Першотравневому з часом дехто також захотів створити центр громади. Деякі місцеві мешканці обумовлювали це тим, що їхній населений пункт більше Визирки й, звичайно, населення значно більше. А ще, на їхню думку, незручно буде отримувати необхідні документи, бо доведеться їздити до центру громади. Такі непорозуміння збентежили частину людей. Одні розуміли, що у Визирки більша спроможність, інші аргументували свою точку зору так, що Першотравневе перетвориться на периферію Визирки. Побоювання мешканців стосувалися і відсутності транспортного сполучення між селами, і можливу незручну систему отримання довідок, бо ж всі установи будуть у Визирці. Ми звернулися за коментарем до чинного очільника Визирки, аби він прокоментував ситуацію зі свого боку.
Дійсно, про налагодження транспортного сполучення між селами громади заявляли неодноразово очільники трьох сіл. І якщо у Визирці та Першотравневому з дорогами ще не все так погано, то ось у Любополі на об'єднання чекають вже довгі 4 роки, бо ж першочерговими планами є саме ремонт доріг.
Що стосується ресурсів, то на території Визирської сільради зареєстроване не одне потужне підприємство. Зараз левову частку податків вони сплачують до районного бюджету. Після об'єднання громади ці кошти підуть до бюджету ОТГ. Враховуючи те, що бізнес дійсно працює, казна повинна бути чималою.
Першотравневе, хоч і морально готове до виборів, але частину населення хвилює подальша доля села. Як згадувалося вище, люди побоюються, що населений пункт відійде на задній план і ніяких покращень очікувати не доведеться. Крім того, мешканці не вірять в те, що на сільраду будуть видавати значну частину бюджетних коштів, як того обіцяють. Сільський голова, який "за" об'єднання, розповідає, що децентралізація піде на користь. Бо Першотравневе отримає більше коштів на розвиток всіх сфер життєдіяльності. Яскравим прикладом тому слугують інші громади.
А ще можна заручитися підтримкою Євросоюзу та брати участь у різноманітних грантах та створювати нові адміністративні об'єкти. Наприклад, ЦНАП. Тим паче, що такий проєкт фінансується програмою "U-LEAD з Європою".
Шляхів розв'язання цього питання - не так багато. Євгенія Генова, радниця з питань комунікації Одеського центру розвитку місцевого самоврядування розповіла, що на власні очі бачила цю дилему. На початку червня 2019 року вона, разом зі спеціалістами центру, провела ряд лекцій у селах громади на тему децентралізації та побачила, що люди у залі Першотравневого мають різні точки зору на цю проблему.
І дійсно. Головне, аби люди жили добре. А для вирішення суперечок, які лише шкодять взаєморозумінню громади, важливо знайти "золоту середину" та не "тягнути ковдру" лише на свій бік. Необхідно вислухати всіх мешканців, провести не одну бесіду та зустрічі та постійно обговорювати те, у чому користь та позитив реформи децентралізації. Люди повинні відчувати себе частиною громади, знати, що їхні думки та побажання - важливі та їх обов'язково почують і візьмуть до уваги. І найголовніше - не розпалювати конфлікти, а намагатися навпаки їх не допускати. Бо лише спільними зусиллями, симбіозом всіх мешканців, можна зробити Визирську ОТГ однією з найкращих в Україні.
Ця стаття підготовлена в рамках ініціативи "Миротворчий підхід на противагу "мові ворожнечі", яка реалізується Одеською обласною організацією ВГО "Комітет виборців України", за фінансової підтримки Robert Bosch Stiftung (RBSG) та Black Sea Trust for Regional Cooperation of the German Marshall Fund (BST), a Project of the German Marshall Fund of the United States. Думки, висловлені в цій публікації, не обов'язково показують позицію Одеської обласної організації ВГО "Комітет виборців України", Robert Bosch Stiftung, Black Sea Trust чи їх партнерів.