» » Микола Палтишев: "Виховання технічної інтелігенції - це школа - ПТУ - інститут"

Микола Палтишев: "Виховання технічної інтелігенції - це школа - ПТУ - інститут"

Микола Палтишев: "Виховання технічної інтелігенції - це школа - ПТУ - інститут"

  - Шопен в педагогіці, це що означає?

У мене є досвід унікальних уроків, які я проводив років 30 поспіль. Кожен вступний урок в розділ фізики або в нову тему, йшов в інтегрованому варіанті, де крім опису того, що ми будемо вивчати, завжди звучала класична музика, йшли слайди живописних творів - було встановлено 4-5 одночасно працюючих діа- та відеопроєкторів. Учні нашого ПТУ на першому ж уроці, коли бачили все це інтелектуальне багатство, захоплювалися всією темою. І думки, які при цьому в них виникали, були не шаблонні. Пам'ятаю, як в одному класі я проводив урок з оптики, у фіналі якого звучала "Місячна соната" Бетховена, позаду на стіні була карта зоряного неба - там виблискували 90 лампочок. І ось музика закінчилася, залишилася хвилина до дзвінка, я говорю, "все хлопці, ви вільні", а вони сидять - мов зачаровані. І починав я все це робити в системі профтехосвіти. Цей формат навчання підіймав наших хлопців з ПТУ на найвищий рівень усвідомлення світу і самих себе. Крім того, це однозначно підіймало й авторитет самого вчителя.

  - Були часи, коли профтехосвіта вже здавалася непотрібною. В результаті було скорочено кількість цих освітніх установ. Зараз ситуація змінюється, як Ви вважаєте?

Раніше в нас була побудована дуже потужна система профтехосвіти. Ті, хто поступали до ПТУ забезпечувалися безкоштовними сніданками, обідами та вечерями. Їм видавали форму, платили стипендію. Але ж що таке ПТУ? Це навчальний корпус і потужні майстерні поруч. У ПТУ №1, де я працював, в майстернях стояли токарні верстати, фрезерні та столярні. Хлопці отримували в повному обсязі середню освіту плюс спецпредмети. За кожним училищем були закріплені базові підприємства. Наше ПТУ курував "Кислородмаш", який виплачував хлопцям гроші, і на 3-му курсі вони проходили практику на справжніх робочих місцях. А потім за ними ганялися, тому що хороші робочі завжди у дефіциті. Пізніше на базі ПТУ №1 ми створили технічний ліцей. Замість трьох років вони там навчалися чотири, після чого їх приймали у політех без іспитів відразу на 2-й курс.

Я вважаю, що оптимальний шлях виховання технічної інтелігенції такий - школа - ПТУ- інститут. Коли хлопці просто після школи приходили до ВНЗ, їм часто елементарно не вистачало знань. Багато вихідців з нашого ПТУ згодом захистили кандидатські дисертації. Система профтехосвіти країні була настільки необхідна, що навіть за часи війни у 1942 році в Москві відкрилися курси з підготовки майстрів виробничого навчання. З усього Союзу зібрали хлопців на тримісячне навчання, а потім вони роз'їхалися працювати по домівках. Нині профтехосвіта знаходиться в занепаді. Але добре, що в Одесі є прекрасний начальник міського управління освіти Олена Валеріївна Буйневіч, вона не дає зникнути ПТУ. Раніше ці училища отримували фінансування з Києва, а зараз їх перевели на місцевий бюджет, але ж навчання в ПТУ коштує більше, ніж у школі. Де ж взяти такі гроші?

  - Розкажіть, будь ласка, про Ваші книги. Ви за все життя чимало написали й книг, і статей. Яка нова книга зараз з Вами?

Ця книга - 1 том зібрання моїх творів - вийшла у минулому році. До неї увійшли публікації мої й про мене. Я, коли працював і у ПТУ, і у школі, постійно публікувався. В мене вийшло близько 300 науково-методичних статей, і всі вони в цій книзі. Є такий авторитетний журнал "Профтехосвіта України" і академік Неля Григорівна Ничкало - "потужний двигун" системи профтехосвіти в Україні - періодично просить мене публікувати свої роботи там. В Америці я теж опублікував ряд статей з профтехосвіти. В даний час, раз у два місяці, я проводжу курси для вчителів з Херсона та Житомира. Іноді також по скайпу для чернігівських педагогів читаю лекції. Я випустив 15 книг, але всі вони швидко розходяться, тому що тираж їх всього лише 100 штук, і в мене залишилося кожної по 1-2 примірники. Допомагає мені в цьому Олексій Олексійович Козаченко, керівник "Інтелектуального форуму". Я вирішив, поки живий, випустити всі п'ять томів, того, що вдалося написати - "Повне зібрання творів". Перший том виходить через два тижні. Другий том теж у мене готовий. Пізніше я підготую й інші.

Автор: Марина Жуковська.

Друк
Відбулась позачергова 45-а сесія районної ради (фото)16:30
21 вер
Олег Кутателадзе балотувався до облради заради розвитку Визирської ОТГ та порятунку Тилігульського лиману16:22
21 вер
Як починався ТІС. Цікаві факти з історії найбільшого морського транспортного вузла України15:30
21 вер
Дмитрівські школярі зможуть грати на перервах у теніс (відео)14:30
21 вер
Визирська ОТГ: «Джерело» з Першотравневого відмічає 18-ліття (відео)13:30
21 вер
Із занедбаної балки в парковий ансамбль Визирки (відео)12:42
21 вер
У Першотравневому привели до ладу майданчик біля футбольного стадіону (фото)12:17
21 вер
На чемпіонаті Одеської області доброславські боксери завоювали 19 нагород (фото)11:32
21 вер
Затверджено протиепідемічні заходи під час проведення виборів10:28
21 вер
Від Одеської ОДА очікують кошти на спасіння Куяльнику (фото)15:05
19 вер
Фотовиставка Ігоря Ландера відкрилася в Одеському літературному музеї (фото)14:30
19 вер
В частині Лиманського району відключать водопостачання13:44
19 вер
Як Krupp AG допомогли ТІСу13:37
19 вер
Місцеві вибори на новій територіальній основі — найважливіші для кожного жителя громади (відео)14:00
18 вер
Рятівників Лиманського району привітали з професійним святом (фото)13:12
18 вер
ТІС отримав три нагороди Національного морського рейтингу12:00
18 вер
Після об'єднання у Визирську ОТГ Першотравневе зазнало суттєвих змін (відео)11:40
18 вер
На будівництво дороги Одеса-Южне з під'їздами до Одеського порту виділять понад 2 млрд грн11:00
18 вер
У Першотравневому стає світліше: Будинок культури отримав зовнішнє освітлення (фото)10:00
18 вер
Фахівці ТІС-КТ розповіли про особливості роботи на терміналі14:00
17 вер
Стафіровка негабаритних вантажів вимагає ювелірної роботи персоналу ТІС-КТ (відео)13:30
17 вер
Людмила Головко — беззмінна вихователька малечі Першотравневого (відео)13:00
17 вер
Депутатів Лиманської райради скликають на позачергову сесію13:00
17 вер
Олег Кутателадзе: «Ідея створення ТІС була успішно реалізована, хоча «палок в колеса» ми отримали чимало»12:30
17 вер
Дмитрівська школа отримала в подарунок тенісний стіл (фото)12:01
17 вер
TOP