Протягом століть склалися певні стереотипи щодо жіночих і чоловічих професій. Активно боротися з ними почали на початку 20 століття. А всім відомі Клара Цеткін та Роза Люксембург запустили у світ нове свято - 8 березня, задуманий як символ боротьби за професійну рівність статей і повагу до жіночої праці.
За цю сотню з гаком років багато суто чоловічих професії втратили свою гендерну ознаку. Наприклад, водії, будівельники, поліціянти, кухарі, лікарі, інженери, юристи. Але залишилися і такі, в яких зустріти жінку - знахідка й здивування. Найчастіше вони пов'язані з фізичною складністю, особливими умовами праці, ризиком, потребою в певних навичках або, навпаки, технічною глибиною та "скучністю" для більш динамічного жіночої статі. ТІС - підприємство зі складними умовами праці й великими викликами. Ще 100 років тому будь-який вантажний порт міг би похвалитися максимум трійкою-п'ятіркою жінок: в їдальні, секретаріаті та медпункті. Світ моряків і портовиків - суворий і чоловічий. Але час змінюється, індустрія модернізується, фізична робота замінюється керованими механізмами. Компанія ТІС також стає все більш відкритою і підхожою для жіночої праці. На підтвердження цього - цифри. Якщо в 1993-1999 рр. кількість жінок на підприємстві становила 1 - 21 особу, то вже у 2000-2010 рр. їх чисельність зросла до 22 - 185 осіб. А за останнє десятиліття ці показники піднялися до 303-488 співробітниць ТІС. Менше ніж за три десятиліття кількість жінок, що працюють в ТІС, зросла у 23 рази! "Слабка стать" зараз становить без малого третину всього колективу компанії.
Безумовно, з огляду на специфіку діяльності компанії, є підрозділи, в яких так само, як і раніше, жінки - рідкість. А є й такі, де чоловіки, швидше гості, сусіди й колеги. Так, всього в компанії ТІС 1070 співробітників, з них 299 жінок (28%). При цьому 175 з них мають дипломи ВНЗ, 32 жінки трудяться в керівництві компанії. "Самі жіночі" підрозділи - бухгалтерія, комерційна та екологічна служби. "Самі чоловічі" - служба обслуговування і ремонту спецобладнання, служба контактної мережі (тільки чоловіки), автомобільний гараж (одна жінка).
У ТІС-КТ трудяться 646 чоловік, з яких 145 жінок (21%). 61 з них закінчила ВНЗ, в керівництві підрозділу працюють 14 співробітниць. "Самі жіночі" підрозділи - бухгалтерія, група тальманів, група обліку генеральних і навалювальних вантажів. "Самі чоловічі" - контейнерна служба, служба механізації, електромеханічна служба.
ТІС-Вугілля налічує всього 431 співробітника, 44 з них - представниці "слабкої" статі (10%). З вищою освітою тут трудяться 24 жінки, з яких 4 - в керівництві. "Самі жіночі" підрозділи - бухгалтерія, відділ обліку вантажів. "Самі чоловічі" - ділянка по ремонту та обслуговуванню перевантажувальних машин, оперативна ділянка ремонту та обслуговування вагоноперекидачів, ділянка з ремонту та обслуговування допоміжних систем.
За матеріалами газети "Наш TIS", №2 від лютого 2020 року.