Туристичний комплекс "Світлиця", який розташований на території фермерського господарства "Ластівка" в селі Визирка, має у своєї колекції низку ікон дванадесятих свят, Володар комплексу замовила їх в іконописній майстерні Архангело-Михайлівського Звіринецького монастиря у Києві. Вони виконані в сучасній техніці за мотивами ікон старовинного ізводу.
Ізвод ікони це та лінія, та пісня, та пластика, за допомогою яких майстер зображує, як він відчуває і як він пропонує тим, хто молиться, бачити вікно в інший світ. У нашому випадку я та мої діти попросили художнього керівника іконописної майстерні Костянтина Потапова виконати сюжети дванадесятих свят у старовинному ізводі. Коли майстер шукав ці сюжети, йому траплялися й інші. Це нова техніка, коли на полотно друкується ескіз, все це закріплюється на дерев'яну основу, а потім художник олійними фарбами прописує зображення. Потім вже готова ікона освячується у Звіринецькому монастирі, - Олена Козьміна, засновниця туристичного комплексу та арт-галереї "Світлиця".
За своєю суттю дванадесяті свята тісно пов'язані з подіями земного життя Господа Ісуса Христа. Вони повчальні, виховують людину, налаштовують на позитивний лад й спонукають до добрих справ. Взагалі у православному церковному календарі є своя ієрархія пам'ятних дат. Свято свят - Великдень - не входить до числа дванадцяти, а стоїть ніби на чолі їх. Далі по ієрархії йдуть дванадесяті, потім Великі, і нарешті свята, пов'язані з іменами святих, розповідає Олена Козьміна.
У моєму житті є ті сюжети, які дають мені найбільшої емоційної підтримки. Це звичайно Благовіщення Пречистої Діви Марії, Блага вість. Що таке Блага вість? Це голос невидимого світу й та найвища форма чистоти та смиренності земної жінки, яка почувши цей голос Архангела Гавриїла, прийняла рішення Бога стати матір'ю Господа нашого Ісуса Христа, - Олена Козьміна, засновниця туристичного комплексу та арт-галереї "Світлиця".
Православні християни святкують дванадесяті свята, бо щиро вірять, що людина вже тут, на землі, може з'єднатися з Богом. А сюжети, зображені на іконах, не просто канонічно ілюструють Святе писання, а дають людям надію, пробуджують в серцях любов і зміцнюють віру, наполягає підприємець.
Мене навчив мій духівник висловом афонських ченців. Коли розмова заходить про те, який чернець в житті, праведний чи ні, то афонські старці кажуть, подивимося, як буде вмирати. Так ось Успіння Пресвятої Богородиці, її відхід з життя, виражений в іконографіці різних часів й майстрів, показує диво, коли таїнство смерті перетворюється в перемогу життя. І сам Ісус Христос, Він сходить, бере душу Пресвятої Богородиці у свої руки, та вона обминає всі митарства йде з Сином своїм в Небесне царство. Апостоли змогли переміститися до місця Успіння Пресвятої Богородиці та були учасниками цього таїнства, - Олена Козьміна, засновниця туристичного комплексу та арт-галереї "Світлиця".
Колекція ікон дванадесятих свят завжди викликає великий інтерес у відвідувачів туристичного комплексу "Світлиця". Доросла людина або дитина уцерковлена вона, або та, що не дуже розуміє сенс зображення, - відвідувачі завжди з особливим трепетом підходять до цього духовного зібрання, додає колекціонерка.
Серце просить допомоги у тих, хто перебуває у невидимому світі. Я сподіваюся, що кожен, хто підходить до цих ікон, почує у своїй душі ту мелодію, ту енергію, яка допоможе йому в особистому житті, - Олена Козьміна, засновниця туристичного комплексу та арт-галереї "Світлиця".
Авторка: Катерина Гончар.