Цю криницю давно звуть Панською. Скільки років їй, ніхто не знає. Кажуть, не одне століття. Є легенда: «Колись давно жив у селі пан — Іван Львович Альбранд і вирішив він навпроти панського маєтку викопати для своїх людей глибоку криницю, щоб і в посушливе літо вона не міліла. А суша тоді стояла велика. Висохли майже всі джерела. Покликав він до себе колодязника і повідав йому своє прохання.
Бо тільки колодязник вмів і знав де копати криницю. Дід походив усюди — і там де густа, і зелена трава, прикладав вухо до землі, слухаючи чи шумить вода. Він вказав на місце, навпроти панського будинку, біля шляху з бруківки, так званої траси Одеса-Вознесенськ. Ось тут і була викопана криниця, в якій били сім джерел. З середини її обклали камінням, аби служила довгі роки».
Старожили розповідають, що вода в криниці набиралася так швидко, що її не встигали використовувати, тож прийшлося закидати три джерела мішками з піском. З часом, біля Панської криниці звели журавля, який став візитною карткою села Каїри. Згодом, біля криниці був розташований сільський базар. Гостювати сюди приїздили вельможі звідусіль. Пили цілющу воду, їли рибу і раків. Криниця була доглянута.
Вже й пана давно немає і колодязника, криниця все стоїть. Люди на згадку про хорошого пана називають її Панською. Бо хто робить людям добро того завжди пам’ятають. Не дарма ж між людей ходить така приказка «Хто криницю для громади скопає його рід лиха не знає. А хто не одну скопав — до раю попав».
Пан Іван Львович Альбранд породив одну негласну традицію — молодим парам, які одружувалися, рекомендували попити із криниці джерельної води, яка допоможе подружжю мати здорових дітей. Паралельно з’являється ще одна традиція — жінкам, які в силу певних причин не могли завагітніти, теж радили попити джерельну воду із Панської криниці. Як показало саме життя — поради не минули даремно.
Сьогодні, коли кількість людей, які вірить значно збільшилася, а зберігати та підтримувати давні традиції ніхто не заважає, перед Каїрською сільрадою постало питання про приведення у належний стан давньої Панської криниці та надання можливості всім охочим доторкнутися давніх легенд та самим пересвідчитися у дієвості народних традицій.
Колись у селі Каїри була гарна і добра традиція: щорічно на Маковія (14 серпня) селяни проводили освячування криниць. Задовго до свята очищали криничні джерела, ремонтували цямриння, прикрашали їх, обсипали довкола пісочком. Господині пекли пироги, смачні тістечка, щоб пригостити людей, які прийдуть на освячення їхньої криниці.
Каїрський вісник на сторінці у Facebook запрошує всіх небайдужих до традицій, долучитися для приведення «Панської» криниці у належний стан.