Староста обиратиметься на непрямих виборах і матиме досить широкі повноваження, щоб представляти інтереси мешканців громади у місцевій раді.
Як повідомляє сайт «Децентралізація», питання обговорювалося під час круглого столу «Місцеві вибори 2020: нова система, нова територіальна основа», організованого Українським кризовим медіацентром у рамках Програми USAID DOBRE.
Як зазначила експерт, у законі про місцеве самоврядування є стаття 54, де передбачені чіткі повноваження старости. Він представляє інтереси жителів відповідного села або селища у виконавчих органах сільської, селищної, міської рад, бере участь у пленарних засіданнях сільської, селищної, міської рад та засіданнях її постійних комісій, має право на гарантований виступ на пленарних засіданнях цих рад, засіданнях її постійних комісій з питань, що стосуються інтересів жителів відповідного села/селища. Крім того, староста сприяє жителям відповідного населеного пункту у підготовці документів, що подаються до органів місцевого самоврядування, бере участь в організації виконання рішень відповідної ради, її виконкому, розпоряджень сільського, селищного, міського голови на території відповідного старостинського округу та у здійсненні контролю за їх виконанням. Також старостам необхідно брати участь у підготовці проєкту місцевого бюджету в частині фінансування програм, що реалізуються на території відповідного старостинського округу та у підготовці проєктів рішень сільської, селищної, міської рад, що стосуються майна територіальної громади.
Він зобов’язаний контролювати стан благоустрою відповідного населеного пункту, сприяє утворенню та діяльності органів самоорганізації населення, організації та проведенню загальних зборів, громадських слухань та інших форм безпосередньої участі громадян у вирішенні питань місцевого значення у відповідному селі або селищі, здійснює інші повноваження, визначені цим та іншими законами.
За словами Олени Бойко, цей перелік не є вичерпним, бо у положенні про старост, які приймає рада громади, можуть бути виписані й інші повноваження старости. Тобто самі громади можуть надати старостам ширші повноваження.