У період підготовки до нового 2021 року в Одеській області розпочалась операція «Новорічна ялинка». Її мета — попередження самовільних вирубок, безконтрольного перевезення та реалізації ялинок. За реалізацію незаконно зрубаних дерев встановлені великі штрафні й карні санкції, повідомляється на сайті Визирської ОТГ. За кожне незаконно вирубане або пошкоджене до ступеня припинення росту дерево на лісопорушника накладається штраф: на фізичних осіб — в розмірі від 510 до 1 020 грн, на посадових осіб від 2 550 до 5 100. Порушення порядку придбання чи збуту об'єктів тваринного або рослинного світу тягне за собою накладення штрафу від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510 грн — 1 700 грн), а ті самі дії, вчинені в межах природно-заповідного фонду — штраф від 100 до 215 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1 700 грн — 3 655 грн).
Одночасно за кожне самовільно зрізане дерево нараховується шкода, заподіяна лісу незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев, розмір якої залежить від діаметра пня зрізаного дерева. За незаконне вирубування або пошкодження до ступеня припинення росту хвойних дерев віком до 41 року в грудні-січні розмір шкоди обчислюється за таксою, збільшеною у 3 рази. Сума збитків, яку доведеться відшкодовувати за кожну нелегально зрубану новорічну ялинку, залежатиме від діаметра дерева у корі біля шийки кореня. До 10 см — 498,45 грн, від 10,1 до 14 см — 878,22 грн, від 14,1 до 18 см — 2 254,92 грн, від — 18,1 до 22 см — 4 628,52 грн. Тобто, спроба вкрасти з лісу навіть одну невеличку ялинку обійдеться «зеленому браконьєру» щонайменше в 1 008,45 грн, що значно дорожче, ніж купити «легальне» новорічне дерево.
Купуючи ялинку, варто пам’ятати, що кожне дерево обов’язково повинно бути промарковане спеціальним уніфікованим засобом: самоклейною етикеткою зі штрих-кодом або ж пластмасовою биркою-стяжкою. На кожній з них розміщується унікальний номер та відповідний йому штрих-код. Ці дані заносяться до Системи електронного обліку деревини, яка містить інформацію про постачальника. Кожен охочий прямо на ялинковому базарі може перевірити походження деревця. Для цього на сайті або ж у мобільному додатку для Android «yalynka.info» потрібно ввести номер з уніфікованого засобу, який прикріплений до ялинки. У випадку, якщо в електронному обліку інформація за введеним номером відсутня, це може свідчити про сумнівне походження ялинки.
Департамент екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації закликає кожного бути екологічно свідомим: не винищувати лісові насадження та не купувати ялинки без маркування. По області працюватимуть рейдові групи, а тому кожна спроба обійти закон може вилитися у зіпсований передноворічний настрій та сплату чималих коштів.