На засіданні уряду 18-го січня було встановлено фіксовану ціну на газ 6.99 грн/м3. Вона почне діяти з 1-го лютого та збережеться до кінця опалювального сезону або карантину.
Як пояснюють експерти, держава не може просто скасувати ринок газу і повернутись до старої моделі фіксованих цін та перекладання усіх збитків у газовій сфері на державний бюджет або на державний Нафтогаз. Це може призвести тільки до банкрутства держави. Тому впроваджується механізм захисту від надвисоких цін, які прогнозуються у лютому (12 грн/м3 і вище), враховуючи ситуацію, що склалася зараз на ринках у Європі. Те, що ми спостерігаємо у січні, тільки початок загрози — попереджують у Києві.
Але економічні рішення не можуть мати зворотної сили: ніхто не міг спрогнозувати те, що у цьому січні почнуться аж настільки різкі коливання ціни, однак скасовувати встановлену на січень ціну вже не можна.
Також, додається в інформації від уряду, у більшості споживачів була реальна можливість обрати постачальника газу з більш вигідною ціною. Якби споживачі цим скористались, то зараз могли б отримувати газ за ціною навіть нижче, ніж 6,99 грн/м3, яка працюватиме від лютого. Буде обмежений і тариф на розподіл газу, який, через свавілля олігархічних газзбутів, може відрізнятися у рази у різних областях.
Таку різницю люди не розуміють. Та й взагалі не сприймають як справедливу окрему платіжку за розподіл газу. Після внесення Верховною Радою відповідних змін до законодавства тариф на розподіл в усій країні не буде вищим, ніж 1,79 грн.
Тепер має бути правилом для всіх постачальників газу в Україні — прозоро пропонувати споживачам річні тарифні плани. Щоб люди могли зафіксувати ціну газу для себе на весь рік у той період, коли ціна найнижча. Таким чином, люди будуть захищені від надрізких сезонних коливань ціни. А споживачам рекомендується ретельно підійти до вибору постачальника. Наразі найбільш економічно привабливим виглядає Нафтогаз, підкреслюють експерти.
Наприклад, якщо порівнювати ціну державного Нафтогазу та олігархічних газзбутів, то кінцева вартість газу (з ПДВ, транспортуванням та розподілом) на початок грудня 2020 року за помісячним тарифом була: у Києві від газзбутів 9,2 грн/м3, а від Нафтогазу 6,7 грн/м3; у Дніпрі від газзбутів 10,4 грн/м3, а від Нафтогазу 7,8 грн/м3; у Львові від газзбутів 10,4 грн/м3, а від Нафтогазу 7,7 грн/м3; у Харкові від газзбутів 9,2 грн/м3, а від Нафтогазу 6,7 грн/м3. Так само було й у всіх інших містах та громадах.
Повідомляється також, що для всіх побутових споживачів діятиме ціна за електрику 1,68 грн. Але для тих, хто використовує електрику для опалення, уряд передбачить спеціальний механізм субсидій. Крім того, в столиці пропонують перевірити обґрунтованість та не допускати завищення тарифів Теплокомуненерго та постачальниками води. Адже саме на місцевому рівні контролюється, як працюють ці компанії.