За останній рік значно скоротилося поголів’я великої рогатої худоби в селах Кордонського старостинського округу Визирської сільради. Причина — аномальна посуха 2020 року. Корів просто нічим було годувати через відсутність трави на пасовищах, розповідає Людмила Цюпак, завідувачка Кордонської ділянки ветеринарної медицини.
Людмила Цюпак, завідувачка Кордонської ділянки ветеринарної медицини
У нас корів наразі 65 голів, а було до 140 в кожному селі. Звичайно посуха своє дає. Кіз у нас всього 10. Все залежить від погоди. Як тільки піде трава, сіно, зерно, худоби стане більше, тому що люди з цього живуть.
Козел із зірковим прізвиськом Дзідзьо, зустрів журналістів з недовірою, яка швидко перетворилася в явну цікавість. Господар стада кіз, Микола Безбабний розповів, що до прізвиська свого козла не має жодного відношення.
Микола Безбабний, тваринник, житель села Кордон
У мене діти, онуки — є кому вигадувати (сміється).
Микола Безбабний зізнався, що навіть кіз в посуху вирощувати складно, дякую фермерам за допомогу — орендарі паїв.
Микола Безбабний, тваринник, житель села Кордон
Кіз легше прогодувати. Звичайно у кози хороший апетит. Цей рік дуже поганий, сіна мало було, ну добре зараз допомагають фермери, возять силос.
Жителька села Кордон Тетяна Валова утримує велику кількість живності. Є свинка, три корови, дві телички та бичок, і звичайно ж кури, куди в селі без них. Тваринництвом вирішила займатися для забезпечення сім'ї харчами. Тетяна вважає, що в даних економічних умовах займатися цим видом сільськогосподарської діяльності для бізнесу не вигідно.
Тетяна Валова, тваринниця, жителька села Кордон
Труднощів вистачає, потрібно й корма купувати. А якщо купувати все, що потрібно, то утримувати корів невигідно взагалі. На базар ми майже не їздимо, вирощуємо для себе, для дітей. Влітку, коли молока побільшує, виручають дачники, вони приходять та купують у нас продукцію.
Навіть при тимчасовому скороченні поголів’я великої рогатої худоби у кордонського ветеринара Людмили Цюпак роботи досить. Її стане ще більше навесні, коли люди почнуть купувати молодняк на вирощування.
Людмила Цюпак, завідувачка Кордонської ділянки ветеринарної медицини
Птицю завжди беруть навесні, на зиму її вирізують, бо невигідно тримати, а навесні знову набирають. У березні-квітні я йду робити щеплення від сказу домашнім тваринам. Навіть, якщо в будинку тільки собаки, всім робимо щеплення, люди ніколи не відмовляються. Робимо два рази на рік обстеження корів і щеплення їм, так що в цьому сенсі, у нас все гаразд.
Кабінет ветеринара розташований хоч і в будівлі старостату, але далеко від центральної вулиці, людям не зручно сюди приходити, навіть за ліками, розповідає Людмила Іванівна. Тому місцеві приходять до неї додому або просять принести ліки. Людмила Іванівна вважає, що ветеринарний пункт можна було б відкрити в старому приміщенні бібліотеки на центральній вулиці.
У кабінеті, що сьогодні розташований у старостаті, в колишньому приміщенні пошти, поки не працює опалення, немає водопроводу, маленька швидкість інтернету і немає комп’ютера для оформлення довідок. Такий стан справ рятує відносно близьке розташування районної ветеринарної лікарні, яка знаходиться в селищі Доброслав на відстані 11 кілометрів від Кордону.
Авторка: Катерина Гончар.