Нерівний, горбистий ландшафт, на якому розташовано село Визирка, створює деякі незручності для його жителів. Однак ставки та балки, які вздовж і впоперек прорізають село, можуть мати й високий рекреаційний потенціал. Сьогодні Визирська сільрада має достатні фінансові можливості, щоб перетворити ці, колись депресивні, засмічені території на об'єкт туристичної інфраструктури.
Однак цю роботу потрібно з чогось починати. Перші кроки зробили волонтери. Активіст з екологічної безпеки, житель Визирки Олександр Чебручан замовив експертизу стану водотоків в балці Лопухова, яка проходить крізь все село.
Олександр Чебручан, член виконкому Визирської сільради, активіст з екологічної безпеки
Ми запрошували фахівців, які дали свою оцінку стану самого водотоку та якості води. Результати, які ми отримали кажуть про те, що цією проблемою потрібно терміново займатися. Є значний відгук від Визирської сільради на проблему, що склалася. Були проведені заходи з прибирання та розчищення цієї балки від завалів сміття.
На 2021 рік депутати Визирської сільради прийняли програму «Охорона навколишнього природного середовища», яка передбачає конкретні дії в питаннях доброоустрою балок та ставків Визирки, розповідає Анастасія Дорошенко, керівниця відділу земельних відносин та комунальної власності Визирської сільради.
Анастасія Дорошенко, керівниця відділу земельних відносин та комунальної власності Визирської сільради
Виділено кошти на проведення робіт з паспортизації гідротехнічних споруд і водоймищ та розробку проєктно-кошторисної документації на їхню реконструкцію.
Для одного зі ставків планується розробити детальний план території та провести доброустрій, для того, щоб комплексно здати його в оренду, як цього вимагає законодавство, поділилася планами Анастасія Дорошенко.
Анастасія Дорошенко, керівниця відділу земельних відносин та комунальної власності Визирської сільради
Побудувати МАФи, тротуарні доріжки, інші споруди та комплексно здати в оренду. Минулі договори в орендарів укладені з обласною адміністрацією і тепер вимагають змін. Тому що тоді можна було здавати в оренду тільки водне дзеркало, тепер, згідно з водним та земельним кодексами, можна здавати тільки із земельною ділянкою.
Першим етапом по створенню ландшафтних об'єктів рекреації у Визирці, активіст з екологічної безпеки, Олександр Чебручан бачить у створенні механізму управління водотоком та екосистемою в балці Лопухова.
Олександр Чебручан, член виконкому Визирської сільради, активіст з екологічної безпеки
Після прийняття цієї програми я бачу великі та серйозні перспективи, що пов’язані з розчищенням річки, яка тут колись була. Це може увійти до обласної програми «Порятунок малих річок Одеської області». Необхідно провести розчищення першого ставка, він міліє і це проблема. Необхідно провести зміцнення і розчищення берегів. Найвищою оцінкою всіх проведених робіт стане поява туристів, які бажають тут відпочивати.
А поки Олександр Чебручан за власні кошти залучає робочих для продовження прибирання території балки від сміття. Найчастіше ТПВ звалюються зі схилів, на яких вже є безліч стихійних сміттєзвалищ. За один рейд, які проводяться щотижня, збирається значна купа скляних пляшок та пластикових відходів.
Олександр проживає в дачному селищі навпроти села Визирка. Населені пункти розділяє мальовнича балка, яка, навіть у такому стані є окрасою місцевості.
Олександр, проживає в дачному селищі напроти Визирки
У нас тут круто — природа, птахи. Якщо над цим попрацювати, тут стане просто ідеально. Дуже засмучує позиція людей, які розкидають сміття, наприклад, тут кинули мішок прямо біля дороги. Я звернув увагу на те, що в балці й по дорогах Визирки скрізь дуже чисто, навіть на пасовищі жодного папірця немає. Видно, що вживають заходів. Але є люди, котрі, немов звірі, свідомо кидають сміття.
Поки стихійні сміттєзвалища занадто впадають до очей кожному, хто прогулюється уздовж мальовничих схилів балки, і з цим треба щось робити. І винні тут не тільки люди, які проживають в дачних селищах, де немає власної комунальної служби. Є недбайливі жителі й у Визирці, які лінуються йти до контейнерних баків та прямо у балці влаштовують смітники, а потім ще й намагаються їх палити. Починати зміни у рідному селі на краще кожному потрібно з себе.
Авторка: Катерина Гончар.