У березні 2019 року фахівці Басейнового управління водних ресурсів м. Одеса провели огляд і вивчення балки, на східній стороні якої розмістилося село Визирка. Вони були вражені тим, що побачили. Визирка — село з історією, що йде вглиб століть. Тут селилися розбишаки-козаки, працьовиті німці-колоністи, підприємливі євреї-хлібороби, поміщики, рибалки. Артефакти колишніх часів археологи та краєзнавці знаходять і понині. Прекрасна книга «Історія села Визирка» (автор-упорядник Оксана Ізюмова, редактор Анатолій Рімко) розкриває перед читачем цікаві факти історії тутешнього краю. Очевидно, що і жителям цих земель пора під'єднатися до продовження цієї історії. Сама природа підштовхує до цього.
Фахівці водоохоронного відомства зазначили, з одного боку, природну красу, гідрогеологічну унікальність досліджуваного об'єкта, як природного і вкрай важливого ландшафтного водотоку. Згідно з їхньою оцінкою, у всій Одеській області залишилося всього два, або три таких місця. Але тоді ж співробітники управління, дослідивши стан річища і гідротехнічних споруд в балці, забили на сполох. Сміття, стихійні звалища, що накопичилися, наноси, розливи, скидання стічних побутових вод. Багаторічна відсутність адекватної реакції на все це та байдужість жителів і влади до стану навколишнього середовища неминуче призводить до порушення природного екобалансу, а потім і до загибелі природного об'єкта.
З огляду на те, що визирська балка є водотоком ґрунтових і зливових вод для більш ніж 50 км2 площі, є ризик не тільки втратити унікальний природний ландшафт, а й завдати прямої матеріальної шкоди об'єктам села: дорогам, городам, житловим і нежитловим будівлям, насипним дамбам.
Сучасники ставали свідками повільного вмирання балки Лопухової (саме таке називання вона отримала в документах). «Вода йде» — все частіше чулося повсюдно. А з водою йде і життя. Але залишається риторичне питання: що кожен з нас робить для того, щоб змінити ситуацію?
Об'єднання громад дозволило по-новому аналізувати й давати оцінки не тільки локальним проблемам села. Воно розширило і географічні кордони, змінився і стиль керівництва у місцевих радах, і розуміння наслідків прийнятих сьогодні рішень. Тепер у Визирці питанням майбутнього тутешніх земель займаються комплексно і професійно. Проведено гідрологічні та геологічні дослідження в балці, залучаються фахівці з озеленення природного ландшафту, розробляється проєкт Парку культури та відпочинку, проводяться екологічні десанти з прибирання сміття та розчищення джерельного річища. Але це тільки перші кроки, які повинні перерости в більш серйозні справи та заходи.
Попереду велика робота по формуванню природоохоронної зони, захисної смуги, облаштуванню спортивних майданчиків, ремонту гідротехнічних об'єктів, укріплення схилів, озеленення, прокладання мереж інфраструктури. І що вкрай важливо: робота по формуванню відповідальності кожного жителя села і його гостей за майбутнє всього краю.
Автор: Олександр Чербучан.