14 квітня 2014 року Олександром Турчиновим, який тоді виконував обов’язки Президента України, було підписано Указ про початок антитерористичної операції на сході країни. 30 квітня 2018 року ця військова операція була офіційно завершена в той час Президентом України Петром Порошенком, який одночасно оголосив початок нової військової операції Об'єднаних сил.
Відлуння збройного конфлікту на сході України не минуло й жителів села Кордон Визирської сільради. За чотири роки проведення АТО там воювали, захищаючи мир та спокій в Україні, дев’ять кордонців — усі вони залишилися живі. Сьогодні їх фотографії стали експонатами Кордонського шкільного історико-етнографічного музею, розповідає його керівник, вчитель історії Микола Хромець.
Микола Хромець, вчитель історії, керівник Кордонського шкільного історико-етнографічного музею
14 квітня розпочалася АТО на сході України. Ці наші хлопці пішли, служили, хоча в них є сім'ї, ростуть діти, так що тут немає таких, щоб хтось ховався. Серед них є і ті, хто брав активну участь у боях. Це Михайло Дубина, Дмитро Щерба, Василь Кіреєв та Петро Мороз. Вони всі залишилися живі. У нас часто проходять зустрічі школярів з нашими захисниками, учасниками АТО. Діти дуже люблять такі зустрічі.
Патріотичному вихованню дітей у кордонській школі приділяють велику увагу. Важливо, що це відбувається на прикладі земляків, простих жителів села, які ризикуючи життям виконували свій обов’язок перед Батьківщиною. Можливо тому, призов до армії для хлопців цього села, важливий етап у житті, коли ти для оточуючих та себе самого стаєш більш дорослим та мужнім, розповідає Микола Хромець.
Микола Хромець, вчитель історії, керівник Кордонського шкільного історико-етнографічного музею
У нас такого немає, щоб хтось не хотів служити або ховався, в нас село справжніх патріотів.
З квітня в Україні розпочався весняний призов до армії. Відповідно до указу Президента Володимира Зеленського про призови 2021 року, новобранців не залучатимуть до виконання бойових завдань у зоні проведення ООС. У Кордонському старостинському окрузі в цьому році є два призовники — Дмитро Бирсан, який вже направлений у Житомирську область до військ ДШВ та Євген Безенарь, місце служби якого поки невизначене.
За інформацією Богдана Васькевича, начальника відділення призову Доброславського районного ТЦК та СП, з його центру у 2021 році на строкову службу направляються молоді чоловіки в кількості до 40 осіб.
Богдан Васькевич, начальник відділення призову Доброславського районного ТЦК та СП
Вони відбувають для проходження військової строкової служби в усі регіони України, окрім Донецької, Луганської областей та Криму. Служать в різних військах: Повітряні сили, Збройні сили України, Національна гвардія, Державна прикордонна служба.
Богдан Васькевич розповів, що за час несення строкової служби в армії можна освоїти нову професію.
Богдан Васькевич, начальник відділення призову Доброславського районного ТЦК та СП
Вчать на водіїв, можна стати кухарем, можна отримати високе військове звання, можливостей багато, було б бажання.
Віктор Зелінський самостійно прийняв рішення пройти військову строкову служби. На цей час він перерве навчання у технікумі, де навчається на автомеханіка.
Віктор Зелінський, строковик
Мій дід був прикордонником, і я захотів. Дідусь мені багато розповідав про свою службу, і я йду по його стопах.
Богдан Васькевич, начальник відділення призову Доброславського районного ТЦК та СП так само з династії військових — його батько також військовий.
Богдан Васькевич нагадав, що термін строкової служби залишився без змін. Для призовників без вищої освіти 18 місяців, а якщо рівень освіти призовника не нижчий «магістра» — то 12 місяців.
Авторка: Катерина Гончар.