Аварія на Чорнобильській АЕС, що сталася у 1986 році, продовжує очолювати сумний список найбільших техногенних катастроф у світі за кількістю загиблих та потерпілих, а також по рівню шкоди, яка була завдана екології.
Микола Кіщенко, житель села Визирка, на ліквідацію наслідків від вибуху на Чорнобильській АЕС був відправлений у відрядження, як то кажуть, у добровільно-примусовому порядку. Місяць і три дні він працював у тридцятикілометровій зоні від місця аварії.
Микола Кіщенко, ліквідатор наслідків Чорнобильської аварії, житель села Визирка
Ніхто нікого не попереджав. Приїхали, працювали. Спочатку давали випити по 100 грамів горілки, говорили, що це проти радіації, а потім перестали. 26 квітня АЕС вибухнула, а з першого червня ми вже були там. Влада передбачила, що потрібна широка дорога для транспортування великогабаритних конструкцій і ми будували цю дорогу. Мені тоді було 27 років. Рік-два було все нормально, а потім здоров’я різко погіршилося. Це відбилося на серці, легенях, погано став бачити, чути. Сильно впав імунітет.
Як ліквідатор наслідків Чорнобильської катастрофи, Микола Кіщенко має ряд пільг від держави. Наприклад, компенсацію 50% вартості від споживаної електроенергії, хоча на практиці, ця пільга працює не повною мірою.
Микола Кіщенко, ліквідатор наслідків Чорнобильської аварії, житель села Визирка
За світло я плачу від 800 до 1 000 грн на місяць, а мені компенсують лише 80 грн, які ж це 50%? А ось місцева влада нас найбільше виручає. Щороку нам виділяють матеріальну допомогу. В цьому році дали 2,5 тис. грн, а в минулому видавали по три тис., для нас це суттєво.
Керівниця відділу соціального захисту населення Визирської сільради Ярослава Ящук розповіла, що на території сіл Визирської громади проживають особи, які є потерпілими від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і громада, по можливості, допомагає їм.
Ярослава Ящук, керівниця відділу соціального захисту населення Визирської сільради
У цьому році на роковини Чорнобильської аварії ми виділили нашим ліквідаторам-чорнобильцям, їх в нас 9 осіб, по 2,5 тис. грн. Ці мешканці користуються пільгами, відповідно до закону, вони мають право на оздоровлення, на одержання ліків, на харчування. У цьому році сесія Визирської сільради прийняла рішення виділити кошти нашим «чорнобильцям» на оздоровлення.
Ярослава Ящук підкреслила, якщо держава не зможе забезпечити ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які проживають на території Визирської сільради, санаторно-курортними путівками на оздоровлення, то і ці витрати візьме на себе місцевий бюджет.
Авторка: Катерина Гончар.