До Дня Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні в гімназії села Дмитрівка підготовлений історико-тематичний стенд, на якому представлені фотографії, листи, грамоти, нагородні посвідчення жителів Дмитрівської сільради — учасників військових дій в період з 1941-45 років. Стенд підготувала вчителька української мови та літератури Ірина Мусієнко.
Ірина Мусієнко, вчителька української мови та літератури Дмитрівської гімназії
Напередодні 8 та 9 травня, коли ми відзначаємо пам’ятні дні, для патріотичного виховання наших дітей на прикладі подвигу односельців, ми традиційно організовуємо фотовиставку героїв. Ці люди повернулися з війни, вони жили в нашому селі в мирний час та могли розповісти про те, як захищали Вітчизну під час Другої світової війни. Я сама в шкільні роки виховувалася на прикладі наших ветеранів. Ми ходили до них, допомагали їм, вітали зі святами.
Всього на території Дмитрівської сільради проживало 53 ветерани Другої світової війни. Звичайно з кожним роком їх ставало менше і менше. Останньою пішла з життя Ніна Андріївна Гевеленко, яка зустріла День перемоги в Югославії, служила вона у 366-му окремому зенітно-артилерійському дивізіоні, розповідає Ірина Мусієнко.
Ірина Мусієнко, вчителька української мови та літератури Дмитрівської гімназії
Десять років тому в нашій школі була група слідопитів, які ходили до вдів загиблих захисників, до ветеранів та збирали історичні факти. Також ми приходили і до Ніни Андріївни Гевеленко. Вона нам розповідала, що її взяли в армію у віці 21 року. Таких в нашій сільраді було чотири дівчини. Ніна Гевеленко була навідницею зенітної установки та виконувала бойові завдання не гірше чоловіків.
З Ніною Гевеленко чотири роки тому, в день її 85-річчя записали невеличке інтерв’ю і ці безцінні кадри живого свідка Другої світової війни поповнили архів історичних раритетів Дмитрівської гімназії.
Ніна Гевеленко, ветеран Другої світової війни, жителька села Дмитрівка
В нашій школі була комісія і з нас — дівчат визначали, хто годен служити, хто не годен. Я виявилася придатною і нас направили до Херсону навчатися. Нас вчили, а потім на поїзд посадили та направили до Будапешту, там ми воювали в зенітних військах — по літаках стріляли.
Тоді розповіла Ніна Андріївна, як вони з дівчатами пісні співали, як жили в землянці, вхід в яку був через маленький лаз. Розповіла вона і про те, як розпізнавали ворожі літаки.
Ніна Гевеленко, ветеран Другої світової війни, жителька села Дмитрівка
Коли наш літак летить, у нього лампочка блимає, а німець летить без лампочки. Ми вже знали, що це німець і по ньому били. А одного разу в нашого перегоріла лампочка, а ми по ньому як почали стріляти. Тут дзвонять зі штабу, кажуть «припинити вогонь, ви по своїм б'єте». А ми звідки знаємо, що у нього лампочка перегоріла, так стріляли, що аж небо було червоним.
Зустріла Ніна Гевеленко День Перемоги у Будапешті.
Ніна Гевеленко, ветеран Другої світової війни, жителька села Дмитрівка
Ми, коли дізналися що Перемога, то так плакали від радості, просто ридали.
Повернувшись з війни Ніна Андріївна Гевеленко працювала фельдшером. Її регулярно запрошували в Дмитрівську школу на уроки мужності, але вона приходила нечасто, тому що завжди плакала на них, коли згадувала свою бойову молодість.
Авторка: Катерина Гончар.