Свято Дня вишиванки було започатковано у 2006 році, коли за ініціативою студентки Чернівецького національного університету Лесі Воронюк була проведена акція «Всесвітній день вишиванки». З роками ця ідея поширювалася і сьогодні вже має велику підтримку і традицію з боку українців по всьому світу. В цей день люди одягають традиційні сорочки, йдуть у них на роботу, навчання або просто на прогулянку. Цьогоріч, у зв’язку з карантинними обмеженнями, великі святкові заходи не проводилися. У Першотравневому ліцеї Визирської об’єднаної громади теж не залишили цей день без уваги.
Тетяна Казак, директорка Першотравневого ліцею
Першотравневий ліцей кожного року відзначає День вишиванки. На превеликий жаль, у зв’язку із карантинними вимогами, ми не можемо масово проводити заходи, тому кожний класний керівник у своєму класі відзначає свято за своїм задумом.
Інна Ілюсь, заступниця директора з виховної роботи Першотравневого ліцею
Ми запропонували нашим вчителям, учням, долучитися до флешмобу «Вишиванку одягай — Україну прославляй». І рекомендували класним керівникам провести святкові заходи, вікторини, конкурс малюнків, віршів, флешмоби, присвячені цьому святу.
Так, дітки молодших класів готували поробки та аплікації на тему Дня вишиванки. Вчителі проводили заняття в різних формах. Наприклад, в одному з класів діти працювали за ротацією у групах. Таким чином за урок усі учні змогли пройти три завдання — зробити паперову вишиванку власноруч, підписати листівку до свята, а також розшифрувати слово за допомогою вирішення математичних прикладів. Старшим учням вчителі розповідали про особливості орнаменту на сорочках.
Також в цей день було багато тематичних віршів. Під час перерви, дітки провели вишиванковий флешмоб. А у сьомому класі дітки разом з вчителем математики Тетяною Козик «одягли» у вишиванку всю Визирську громаду.
Тетяна Козик, вчителька Першотравневого ліцею
Є така пісня — «Одягни вишиванку, Україно моя», а ми її трошки перефразували — «Одягни вишиванку, громадо моя». Ви повинні розуміти, що ми з вами проживаємо у громаді, яка стала на сьогодні великою, що вона складається з 6 старостинських округів і в нашій громаді є 19 сіл. В кожному селі є свої традиції. Сьогоднішній день — День вишиванки, повинен об’єднати всі ці села і в нас з’явився такий задум одягти нашу ОТГ у вишиванку. І ось яка у нас з’явилася карта нашої громади.
Софія, учениця Першотравневого ліцею
Ми вирізали дуже багато вишиванок і суконь та клеїли їх до карти нашої громади. Ми повинні пам’ятати українські свята, традиції й також розвивати їх у нашій громаді.
В цей день майже всі вчителі та учні прийшли до ліцею в гарних, різноманітних національних вбраннях. Вони поділилися цікавими фактами про вишиванки.
Діана, учениця Першотравневого ліцею
Я дізналася, що найбільша вишиванка була зроблена у місті Трускавець, а найбільший вишитий рушник був завдовжки 7,5 метрів.
Світлана Мураховська, вчителька Першотравневого ліцею
Я особисто придбала вишиванку не так давно. Чомусь раніше якось не складалося. Але потім, вивчаючи творчість Василя Стуса зі своїми одинадцятикласниками, я натрапила на дуже цікаву історію, пов’язану з ним. Річ у тому, що коли він відбував покарання, його однокамерники й люди, які були поряд з ним, дізналися, що у самого Василя Стуса немає і ніколи не було вишиванки. Це їх дуже вразило, тому що насправді, як на мене, він — українець абсолютний, абсолютний патріот. Оскільки там були такі умови, що його друзі не могли подарувати йому вишиванку, але всі жінки, які перебували там у той час знали про цю історію, одного дня подарували йому велику кількість вишитих закладок до книжки, і цих закладок було настільки багато, що Василь казав, що з них можна зробити ще й не одну вишиванку.
Спілкуючись з місцевими дітьми, розумієш наскільки вони пишаються і люблять свою рідну Україну.
Єлизавета, учениця Першотравневого ліцею
Для мене це свято немов свято відродження нашого народу, прояву нашої культури, самобутності, якоїсь ідентичності національної. І дуже приємно, що його святкують не тільки у нас в Україні, а й люди, які емігрували, все одно святкують його, вдягають вишиванку і навіть не тільки у це свято, а й просто в будні дні.
Тетяна Карнаушенко, заступниця директора з навчально-виховної роботи Першотравневого ліцею
Сьогодні треба пропагувати — себе представляти на всіх рівнях, де тільки можна, що ми українці — ми є, а українців все ж таки впізнають по вишиванці.
Велика українська письменниця Ліна Костенко свого часу заповіла «Бережи українське — носи вишиванку». Хай ці слова лишаються в серці кожного українця.
Авторка: Стелла Дюар.